Тројица америчких конгресмена изразили су забринутост због ћорсокака у којем се нашла БиХ и ако, како кажу, САД и ЕУ не реагују, страх од насиља и хаоса није далеко имајући пре свега у виду, како је навео један од њих у интервјуу за сарајевско Ослобођење, да Русија наоружава Србе, а радикални исламисти већ имају уточиште у БиХ.
Конгресмени Томас Герет, Џо Бартон и Скот Пери, наиме, ту забринутост су изразили у писму помоћнику америчког државног секретара за европске и евроазијске послове Весу Мичелу захтевајући од њега да у Стејт департменту нагласи „Сједињене Америчке Државе морају поново да преузму водећу улогу у Босни и Херцеговини“.
Конгресмени су Мичелу поручили да би неуспех у решавању измена Изборног закона БиХ могао довести до политичке нестабилности и даљег „упада лоших актера у БиХ и на Балкан“.
Републикански конгресмен Томас Герет из државе Вирџиније, као члан Одбора за спољне послове у америчком Конгресу и један од аутора писма помоћнику државног секретара Мичелу, за „Ослобођење“ је рекао да је време да САД поновно преузму водећу улогу у БиХ како би њени политичари постигли заједничко решење.
„Пре свега, забринут сам због одржавања мира, стабилности и демократије у БиХ. Ово се питање односи на владавину права и спровођење судских одлука Уставног суда БиХ и Европског суда за људска права из Страсбуа. Да би се БиХ придружила ЕУ и НАТО-у, што се стварно надам да може, мора имати владу која поштује владавину закона“, рекао је Герет и додао:
„Конкретније, бојим се да ће настати вакум ако БиХ не делује и ако САД и Европа не захтевају решење за овај ћорскокак. Овде размишљам о Русији, Турској и радикалним исламистима, који су повећали своје мешање у БиХ. Русија већ наоружава Србе, а радикални исламисти већ имају уточиште у Босни. Без разрешења, страх од насиља и хаоса није далеко, а амерички савезници у НАТО-у нису спремни на то.“
Обезбеђење стабилне и демократске Босне и Херцеговине је у интересу Америке, а Конгрес и Стате департмент требало би да наставе да раде са босанским народом.
„Будућност Босне и Херцеговине је у Европској унији и НАТО-у, а ако реши проблеме у вези са Изборним законом, имплементирајући одлуке који је донео Уставни суд, показаће да та земља озбиљније размишља о реформама“, рекао је, између осталог конгресмен Герет.
Извор: rs.sputniknews.com