Веровали или не, на престижној Дипломатској академији у Бечу сутра, 30 маја, биће представљена аутобиографија Хашима Тачија — „Нова држава, модеран државник“.
На страну што се у угледној Дипломатској академији промовише биографија, у најмању руку, спорног вође нове „нације“, кад се погледа текст позивнице, човек се запита у којој паралелној реалности живе организатори догађаја.
„У време кад је западни војни ангажман, ослобађање насилног секташтва глобалног тероризма, постао катализатор највећег егзодуса миграната од Другог светског рата, интервенција НАТО-а на Косову 1999. остаје јединствен и сјајан пример процеса који води мирном преласку од зачараног етничког рата ка модерној демократији“, наводи се у позивници.
Додаје се да је пре мање од 20 година, „млади лидер студената етничких Албанаца Хашим Тачи“ водио револуцију против Слободана Милошевића, „српског тиранина са најјачом војском у Европи“ и убеђивао је Запад да бомбардује Београд.
Након бомбардовања уследио је период „мира без премца“ на Балкану на који су западни лидери, који су покушавали да свргну тираније у другим земљама, са „завишћу гледали као на ретко успешан модел“. Интервенцију НАТО-а на Косову“ водили су Тони Блер и Бил Клинтон и она је довела до „демократије и владавине права“.
Насупрот томе, покушаји Џорџа Буша Млађег да обори режиме у Ираку и Афганистану, као и тројне коалиције САД, Велике Британије и Француске да учине исто то у Либији, оставиле су смртоносне вакумске силе исламских терориста и довеле су до пада западних лидера, наводи се у позивници.
„Ова књига је прича о ретком успеху западних војних интервенција и прва биографија новог председника Косова, најмлађе државе у Европи“, наводи се у позивници.
Поставља се питање ако је тзв. Косово „редак успех Запада“, како ли им тек изгледају неуспеси?
Извор: rs.sputniknews.com