Именовање Џона Рубина, лобисте Додиковог СНСД-а у САД и некадашњег сарадника Доналда Трампа у председничкој кампањи, за вишег саветника у Одељењу за здравље и социјалне услуге у Белој кући, добра је вест не само за Републику Српску, већ и за српски народ у целини, сматрају саговорници Спутњика.
Шеф Представништва Републике Српске у САД Обрад Кесић каже да су пре две године, током кампање за председничке изборе у САД, направили „озбиљне контакте“ са штабом Доналда Трампа, а да је данас РС јако добро позиционирана кад је реч о унутрашњем кругу људи око америчког председника, јер нема више тог терета који је карактерисао односе Бањалуке и Вашингтона.
Џон Рубино је уласком у администрацију Беле куће престао да буде лобиста СНСД-а, али тиме РС ништа није изгубила, додаје Кесић.
Рубино припада групи људи који имају исти поглед на свет као Доналд Трамп и који схватају да је претходна америчка спољна политика била штетна за интересе САД.
„Морају се направити неке озбиљне корекције, а прво и основно је да је глобализам узрок свих промашаја америчке спољне политике. За Трампа и даље постоји изазов да се окружи људима који деле његово уверење да тај систем треба да се мења, а са њим и светски поредак“, каже Кесић.
И историчар Саша Адамовић оцењује да је добро да у Белој кући има све више људи који подржавају политику Доналда Трампа, а именовањем Рубина добијамо још једног међу онима „који и те како имају разумевања за српске националне интересе и који су спремни да клинтонистичко наслеђе на Балкану деведесетих година прошлог века доведу у питање“.
„Пре Рубина било је важно именовање Мајкла Болтона на место саветника за националну безбедност, јер је он одраније познат као човек који је имао негативан однос према независности Косова. Добро је да тамо има што више таквих људи који имају много више слуха и разумевања за српске националне интересе“, истиче Адамовић.
Према његовим речима, то је јасан знак да са Трамповом администрацијом и променом њене политике на Балкану за Србе може да наступи неко боље време.
Кесић, међутим, упозорава да је и данас ситуација у САД веома сложена и да се унутар земље још води борба ко одлучује — председник или тзв. „дубока држава“. У том контексту, сматра Кесић, природно је да Срби буду партнери и савезници Доналда Трампа у тој борби.
Наш саговорник додаје да су на неки начин РС и Србија били прве жртве спољне политике која се градила на основу глобалистичке идеологије, али Трамп и људи око њега су уверени да је главна борба која треба да се добије — борба против Сороша и естаблишмента који је градио ту идеологију.
Кесића не брине то што је Рубино окарактерисан као „лобиста проруских сепаратиста“ на порталу „Мисли прогресивно“, иза којег стоји организација Центар за амерички прогрес на чијем челу је Џон Подеста, некадашњи близак сарадник Клинтона и Обаме.
„Све више има простора да се саслушају ставови РС и да се схвате озбиљно. Проблем је што и даље имамо отпор у државним институцијама, али тај отпор првенствено је усмерен против председника Трампа. Наравно, кад су у питању земље попут РС и Србије оне се користе као средство у борби против Трампа, а главно оружје које се користи је тзв. руски утицај и у том светлу се РС и Србија представљају као најближи сарадници Русије на Балкану“, каже Кесић.
Међутим, срећа је да Трамп уопште не мари кад га нападају због руског утицаја, а он и не крије да му је један од кључних циљева спољне политике да поправи односе са Русијом.
Кад је реч о санкцијама које је Обамина администрација увела против председника Републике Српске, Кесић се нада да би оне могле бити ускоро укинуте јер су уведене без основа. Међутим, док год постоје људи из старе администрације на положајима који могу да саботирају америчког председника, могуће је да ће санкције остати на снази.
Кесић упозорава да ако америчка Демократска странка оствари добар резултат на изборима у новембру и добије већину у оба дома Конгреса, Трамп ће бити у блокади и мораћемо да сачекамо на промену америчке спољне политике.
Извор: rs.sputniknews.com