Свет

АМЕРИКА ДОНЕЛА ВАЖНУ ОДЛУКУ: „Бране се“ од руских и кинеских ракета

Пентагон планира да потроши 240 милиона долара на побољшање система противракетне одбране у вези са појавом хиперсоничног блока „Авангард“ и нове ракете „Сармат“ у Русији. Поред тога, САД су забринуте и због развоја сличних пројеката у Кини.

Како преносе руски медији, Пентагон ће ту своту новца дати компанији „Боинг“ за истраживање и развој система који могу побољшати и ојачати америчку ПРО. Ради се о „интегрисаним и високотехнолошким системима“.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

То значи да је наведени износ само прва рата намењена за истраживање и развој, док ће производња самих система захтевати милијарде долара. Пре свега, мораће да раде на стварању хиперсоничне противракете која може уништити „Авангард“, који достиже брзину од преко 20 маха.

У документу који је објавила америчка Агенција за противракетну одбрану, наводи се да су такве мере неопходне Сједињеним Државама због „заштите од суперсоничних претњи“.

Раније су у САД више пута упозоравали на рањивост Вашингтона од хиперсоничног руског и кинеског оружја. Према мишљењу руских стручњака, упркос чињеници да САД активно финансирају пројекте за побољшање противракетне одбране, у наредним годинама планови земље могу остати неиспуњени.

Због тога амерички сенатори траже од америчког Конгреса да уложи више новца у војни развој, како Америка не би изгубила „технолошку супериорност“. Амерички политичари сматрају да су САД „угрожене“ успесима Русије и Кине у области напредних технологија, посебно хиперсоничног оружја и свемирског потенцијала.

Западне новинске агенције наводе да америчке власти разматрају могућност распоређивања мреже сателита у свемиру, предвиђене да ефикасније лоцирају и прате непријатељске циљеве.

Наводи се да војска намерава да се фокусира на уништавање потенцијалних непријатељских ракета непосредно пре лансирања или у року од неколико минута након тога. У том циљу, планира се активнија употреба борбених беспилотних летелица опремљених ласерима.

Западни медији такође наводе да ће ови планови бити објављени након што Пентагон објави нову верзију Стратегије за даљи развој америчког система ПРО. Стручњаци очекују да ће овај извештај захтевати додатна велика улагања у технологију противракетне одбране, а да би се оправдала ова улагања, навешће се технолошки напредак Русије и Кине.

Члан експертског савета Одбора Војно-индустријске комисије Русије војни експерт Виктор Мураховски каже за Спутњик да САД настављају да развијају све своје главне компоненте система ПРО.

„То је национална ПРО са ракетама подземног базирања у силосима ГБИ, мобилни систем ТХААД и противракетна на бродовима — ’Аегис‘. САД настављају да развијају све три компоненте. За системе ГБИ већ је утврђено финансирање за размештање на територији САД, а што се тиче система ТХААД, повећан је број батерија у саставу Оружаних снага САД и они тај систем дају и блиским савезницима, на пример, Јапану. Наставља се и етапно побољшавање система ’Аегис‘. Они се надају да ће то на крају довести да свој систем ПРО подигну на ниво који ће им омогућити да се супротставе наводном удару оних земаља које имају интерконтиненталне балистичке ракете, укључујући и Русију. Ми смо више пута говорили да је то опасно са становишта осигуравања стратешке стабилности“, рекао је Мураховски за Спутњик.

Према његовим речима, Русија је пронашла одговор на те акције САД.

„То је идеја хиперсоничних маневарских блокова, који не могу да пресретну никаква постојећа и перспективна средства ПРО. Друге земље, као што је Кина, могу предузети своје мере како би парирале том диспаритету. Ипак, Сједињене Државе настављају да улажу озбиљан новац у ове системе. Мислим да су укупне инвестиције далеко изнад трилиона долара. Они сматрају да ће то некако осигурати безбедност САД, што је, по мом мишљењу, апсолутно погрешно“, закључио је војни стручњак.

Русија је једина земља на свету која је показала право хиперсонично оружје — ракету „Кинжал“, која лети брзином од око 10 маха, и крстарећи блок „Авангард“, који је недавно прошао тестирања са брзином од 27 маха.

САД, које су се увек хвалиле да су испред остатка света у стварању хиперсоничног оружја, а у ствари не располажу ничим сличним, одлучиле су да уложе у развој система заштите од овог оружја, али руски експерти истичу да упркос свим финансијским трошковима на такве пројекте, Американци немају могућност да се одбране од таквог оружја.

„Сједињене Државе су донедавно стално говориле о својим успесима у области ракетне одбране, њеним достигнућима и могућностима. Међутим, амерички системи ракетне одбране очито се не носе са задацима који су првобитно постављени. У том смислу, америчко војно и војно-политичко руководство те земље поставило је нове задатке. Пре свега, то се односи на обезбеђивање технолошког напретка, а потом и на елиминисање очигледних недостатака у систему ракетне одбране, који су добро познати војним специјалистима. Трећи задатак је обезбеђивање могућности и финансијских средстава и наравно, ангажовање научних организација и производњи, које ће се бавити развојем нових система, укључујући и оне који ће бити конструисани за борбу против хиперсоничног оружја“, каже војни експерт Владимир Богатирјов.

Према његовим речима, амерички развој противракетне одбране већ је показао да САД настоје да створе систем који ће, иако формално одбрамбен, истовремено моћи да буде и средство напада.

„САД и њихови савезници очигледно заостају за Руском Федерацијом у развоју хиперсоничних система. А сада, позивајући се на додатне претње, они ће тражити могућности да развију средстава одбране. Иако се реално та средства одбране, која развијају САД, могу користити и за напад. Нема сумње да ће САД покушати да укључе и своје НАТО савезнике у овај посао“, сматра Богатирјов.

 

Извор: rs.sputniknews.com

СРБИЈА

РУСИЈА

ПРАВОСЛАВЉЕ