Идвајамо Србија

НЕМАЧКА И ФРАНЦУСКА СПРЕМАЈУ ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ У ВЕЗИ КОСОВА?! Ево шта чека Србију

Председник Србије Александар Вучић потврдио је да ће, заједно са премијерком Аном Брнабић, разговарати о Косову са немачком канцеларком Ангелом Меркел и француским председником Емануелом Макроном крајем априла у Берлину

Вучић је демантовао да ће том приликом разговарати са Хашимом Тачијем и Рамушом Харадинајем, који су такође позвани у Берлин, и најавио да ће нове мере за Косово обелоданити после тог састанка.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже за Спутњик да се Француска и Немачка, кад је реч о Косову, досад нису показале пријатељски према Србији.

Две најмоћније земље ЕУ су наставиле да воде политику која је по Србију неповољна, не попуштајући чак ни толико да би прихватиле неку поделу Косова, „што такође не значи да је то за нас добро, али бар би значило да су учиниле некакав уступак“.

„Напросто, њихова позиција да је Косово независно, и то у границама Аутономне Покрајине Косова и Метохије у каквим је било 1999. Да ли је њихов став еволуирао у последњих месец-два дана или не, то ћемо видети на том састанку, али ја сам скептичан да до неке веће промене њихове позиције може да дође“, сматра Анђелковић.

Према његовим речима, рационално је да се Вучић, као председник Србије, састане са Меркеловом и Макроном и саслуша њихову позицију, али исто тако требало би да им стави до знања да је за Србију неприхватљива сецесија Косова и да „компромис може да значи само нешто што подразумева да и Србија нешто добије“.

„Али да ћемо ми прихватити опције које су нам досад биле на столу, а то значи формализацију односа са Косовом у овим границама и то на начин који подразумева прихватање његове независности, мислим да је то апсолутно неприхватљиво. Вучић на том састанку то треба јасно да каже, без обзира на последице евентуалних европских интеграција, јер Србија не сме да тргује делом своје територије“, закључио је Анђелковић.

Да подсетимо, протеклих недеља се чак спекулисало да се припрема посебан француско-немачки план за решавање косовског питања, али још није потврђено ни да званично постоји, а камоли да је позната његова суштина. Званичне поруке које су досад стизале из Берлина биле су против промене граница, али тако да поштују целовитост такозване Републике Косово.

 

Извор: rs.sputniknews.com

СРБИЈА

РУСИЈА

ПРАВОСЛАВЉЕ