Скандали у британској војсци се умножавају. Прво је почетком априла Министарство одбране Велике Британије покренуло хитну истрагу пошто се на друштвеним мрежама појавио снимак на којем припадници падобранске бригаде у Кабулу вежбају гађање пуцајући у плакат на коме се налази лик лидера лабуриста Џеремија Корбина.
Десетак дана после „вежбе гађања“ избио је још жешћи скандал.
Седам морнара британске нуклеарне подморнице „Талент“, која је требало да започне операцију праћења руске подморнице у Северном мору, уочи испловљавања било је суспендовано због употребе кокаина, пише „Дејли мејл“.
Након потврде резултата анализа, морнари су предати војној полицији, док је испловљавање „Талента“ одложено. Разлог за одлагање није наведен, али како пише „Дејли мејл“ испловљавање захтева присуство целе посаде подморнице.
Професор др Митар Ковач, генерал-мајор у пензији, каже за Спутњик да су ти инциденти индикатор озбиљних промена у савременим професионалним војскама, првенствено на Западу, јер у суштини се све вредносне промене које се дешавају у друштву рефлектују и на оружане снаге.
– Све ово с чим се кроз медије информишемо само представља један аспект или бледу слику реалних процеса који се дешавају у тим оружаним снагама. Кад говоримо о наркоманији и сличним проблемима, они јесу видљиви у државама Запада, првенствено у британској војсци и рефлектују се кроз различите појаве недисциплине, па чак и у таквим стратегијским снагама као што су нуклеарне подморнице и ваздухопловство – објашњава Ковач.
И у моралној димензији постоји такође суноврат, сматра наш саговорник и додаје да у демократским друштвима, у складу са демократским принципима, војска не би требало да се меша у унутрашње политичке односе и међустраначке борбе.
Вежба гађања на Корбиновом лику говори да је дошло до промена и по том питању и да војска на тај начин врши неку врсту политизације и бави се питањима односа кључних играча на политичкој сцени, истиче Ковач.
– У сваком случају, то се негативно рефлектује и на стабилност самог друштва, на унутрашњу безбедност, а може се рећи и да се негативно рефлектује и на међународну безбедност, поготово што говоримо о држави са нуклеарним потенцијалима, традиционалној колонијалној војној сили која се и даље не одриче аспирација да битно утиче на светска кретања, а посебно на безбедност у Европи – наглашава генерал-мајор у пензији.
Такође, острашћеност Велике Британије у односима према Русији јесте проблем који се може рефлектовати на посезање оружја у неким конфликтним ситуацијама у регионима попут Балтика, Средоземља или Црног мора, као и на кризе која се пројектују у вези са Украјином и другим регионима дуж линије поделе успостављене на европском континенту, закључује Ковач.
Извор: rs.sputniknews.com