Председник САД Доналд Трамп је именовањем Ричарда Гренела, америчког амбасадора у Немачкој, за свог специјалног изасланика у дијалогу Београда и Приштине показао да жели директно да учествује у решавању проблема Косова и Метохије.
Вашингтон и Берлин ће се, оцењују упућени, тек сукобљавати због Косова јер имају супротстављене ставове у вези са коначним решењем.
Провоцирање Берлина
Постављење Гренела, који слови за „малог Трампа“ јер доследно спроводи спољну политику „САД на првом месту“, може се чак читати и као нека врста провоцирања Берлина. У Белој кући се, наиме, не би противили размени територија ако се Београд и Приштина договоре, чему се Немачка и њена канцеларка Ангела Меркел одлучно противе.
Извршни директор Центра за међународну јавну политику Мишел Зубеница каже да су САД свесне да ЕУ није имала ауторитет да спречи Приштину да прави потезе који су угрозили дијалог и зато су одлучили да преузму ствари у своје руке.
– Није случајно постављен Гренел јер Берлин и Вашингтон имају супротстављене ставове што се тиче политике западног блока. То видимо и на примеру КиМ, где су САД и Немачка, на неки начин, конкуренти чији ће утицај преовладати на Балкану. Док Немачка инсистира да се призна независност Косова у тренутним границама, Вашингтон је много више усмерен ка неком компромису, да „чује и српске идеје“ – каже Зубеница и додаје:
Дозвола за разграничење
– Вашингтон је дао зелено светло за разграничење, односно поделу Косова, и у наредном периоду видећемо више сукоба на релацији Вашингтон-Берлин, по питању Косова. За било какав договор потребно је да дође до споразума ЕУ и САД, и других великих сила, попут Русије. Иако ће САД имати највише утицаја, крајњи договор ће представљати споразум свих великих сила и српског и албанског народа.
Едвард Џозеф, предавач на Универзитету „Џонс Хопкинс“, не искључује могућност да именовање Гренела значи покушај САД, које се не противе размени територија, да омекшају став Немачке.
– Сматрам да неће уважити аргументе Немачке, већ ће покушати да наметне идеју размене територија – сматра амерички аналитичар Данијел Сервер.
Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић каже да се Србија залаже за један избалансиран приступ и да је свесна да без великих сила нема решења за питање КиМ.
– Пре само неколико година било је незамисливо да се разговара о српском интересу, али упорним, истрајним и марљивим радом председника и целог тима у Влади успели смо да дођемо до тога да данас сви кажу „компромис и уважити и интерес Србије“ – додао је Ђурић.
Извор: Курир.рс