Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић најавио је да ће његово министарство предложити свим државним органима увођење флексибилног радног времена.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања увело је за своје запослене флексибилно радно време, према којем радници могу радити најраније од седам или најкасније девет сати, и на тај начин распоредити своје осмочасовно радно време.
„Ми смо анализирали коришћење флексибилног радног времена, како у иностранству, тако и великим компанијама. Уочили смо позитивне ефекте, од тога да су радници били задовољнији и ефикаснији, до уштеда. Природно је да смо ми први који смо то увели и који ћемо анализирати резултате и да то буде модел како ће сви други радити ако се покаже ефикасним“, објаснио је Ђорђевић за Тањуг.
Рекао је да не сумња у успешност флексибилног радног времена, истичући да је Министарство било суочено са конкретним проблемом да су центри за социјални рад и нека одељења у општинама имала исто радно време, те су сваки дан долазила решења пред крај радног времена, због чега је постојала потреба да неки људи остају прековремено и да се плаћају прековремени сати.
„Сада ће руководиоци моћи боље да органмизују радно време, и да некима кажу да долазе касније. Они ће бити задовољнији, а имаће својих осам сати рада“, рекао је министар.
Ђорђевић је истакао да је ово прва мера у циљу побољшања задовољства запослених на радном месту и додао да Министарство гледа и ослушкује све што се у области рада чини у иностранству, али додаје да наша земља нема луксуз да експериментише превише, већ жели да користи туђа искуства и да будемо паметни без „дечијих болести“.
„Флексибилно радно време је пракса у свету у великим компанијама. Њихова анализа и њихови сектори за људске ресурсе кажу да су тиме запослени доста продуктивнији и срећнији“, истакао је Ђорђевић додајући да ће флексибилно радно време бити предлог Министарства за све државне органе.
Извор: Тањуг