Србија

СВИ ГРАЂАНИ СРБИЈЕ МОРАЈУ ЗНАТИ! Ево када се у нашој земљи очекује ВРХУНАЦ ЗАРАЗЕ КОРОНАВИРУСОМ

Фото: Pixabay.com

Јутрос у 8 сати објављени су најновији подаци Министарства здравља: у Србији је 31 особа заражена коронавирусом.

Епидемиолог Мијомир Пелемиш сматра да је охрабрујући податак да је само једна особа задржана на лечењу.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

„То значи да ми још увек имамо контролу улазака споља, чак и ако су то појединачни случајеви ширења што није забрињавајуће. Најважније је да све те случајеве препознамо на време и да будемо упознати где су се они кретали да би могли да применимо мере“, наводи Пелемиш.

То је, како каже, и главна порука свим грађанима Србије да обавесте лекаре да ли су били у некој земљи где има инфекције и да ли су били у контакту са зараженим да би им се брзо указала помоћ.

„Грађани морају да схвате да на тај начин чувају себе, своју породицу, а онда све нас и помажу здравственом систему да успори ширење ове инфекције. То је наш главни циљ“, рекао је Пелемиш.

Инфекција се сада не може зауставити, али се може успорити

Ми је овог тренутка не можемо зауставити инфекцију, али је можемо успорити, каже доктор Пелемиш, преноси РТС.

Директорка Института за јавно здравље Верица Јовановић рекла је да епидемиолошка крива која указује на ток епидемије захтева одређене мере, али их треба уводити постепено.

„У овом тренутку ми смо увели адекватне мере. Према показатељима Светске здравствене организације ми радимо на потпуно исправан начин“, рекла је Јовановићева и додала да се прате контакти људи који су дошли из иностранства и заразили некога.

Према њеним речима, до сада је тестирано 165 случајева, и подаци показују да је мали број тестираних позитиван.

„Сада улазимо у топлије временске услове и висока температура ће нам помоћи да дуже будемо напољу, а вирус у спољној средини не може да се пренесе тако лако“, рекла је докторка Јовановић.

Шанса да се заразите су веће ако сте дуже изложени вирусу

Директор Инфективне клинике доктор Горан Стевановић каже да постоји шанса да се и лекари заразе, али да то њега апсолутно не брине.

„Шанса да се разболите увек постоји без обзира што имате заштитну опрему и неко ко је дошао да ради на инфективну клинику је свестан да тај ризик постоји, јер се сусрећемо са много опаснијим болестима“, рекао је доктор Стевановић.

Доктор Пелемиш указује да су шансе да се разболитите веће уколико сте дуже изложени вирусу, односно што сте дуже уз болесника, али да овај коронавирус није толико заразан и није толико опасан као што су то били неки други који су односили људске животе.

На питање да ли ће крива оболелих да расте као у Кини и Италији, доктор Пелемиш каже да је то тешко предвидети, али да постоји могућност да се број повећа, али не драстично.

„Да се тако драстично повећа то не, то кажу епидемиолози који прате ситуацију. Не верујем да такав сценарио може да се понови овде“, рекао је Пелемиш.

Врхунац крајем априла

Доктор Стевановић очекује врхунац епидемије крајем априла, односно неколико дана после Ускрса када буду долазили наши људи из иностранства који су у ризичним зонама.

„Апелујемо на оне који су у најризичнијим зонама да остану тамо. Ја знам да је жеља да се виде породице изузетно велика, али морате размислити да можете унети епидемију у кућу својих најближих“, рекао је Стевановић.

Доктор Пелемиш тврди да ће се о овој епидемији моћи да доносе закључци тек следеће године када се она буде завршила.

„Нека прогноза, али не сме да се узме здраво за готово, реално би било да се ово оконча за два месеца“, рекао је Пелемиш.

„Ја као инфектолог не желим да коментаришем политичаре и сматрам да они ово не знају. Ова земља се ослања на стручњаке. Ниједан здравствени систем није окупио лекаре као овај сада и да они одлучују шта треба и да саветују шта треба овог тренутка да се уради“, рекао је доктор Пелемиш.

Напомиње да вирус није аутомобил па да може да се заустави на граници. „Ми смо знали да ће он да уђе, али смо успели да успоримо ширење болести, то је наш главни циљ. Политичари имају неке своје друге циљеве, а ми имамо циљ да лечимо болеснике и да спречимо пре свега појаву великог броја оболења“, указао је Пелемиш.

„Дајте све податке својим лекарима, верујте им, тако ћете помоћи да се вирус не шири“, поручио је доктор Пелемиш.

 

Фото: Pixabay.com

Извор: РТС

СРБИЈА

РУСИЈА

ПРАВОСЛАВЉЕ