Британски професор Хју Монтгомери, директор УЦЛ Института за здравље на Лондонском универзитету, објаснио је разлику између „обичног“ грипа и вируса корона у запањујућим бројкама случајева заразе који могу да потекну од само једне особе.
„Ако добијем нормалан грип, заразићу 1,3 – 1,4 људи. Ако они то пренесу даље, то је други круг преношења. Али када се догоди десет кругова преношења, бићу одговоран за око 14 случајева грипа. Овај вирус корона је веома, веома заразан, тако да га свака особа пренесе на још троје људи. Е, сад, то не изгледа на први поглед као велика разлика, али ако свако од ово троје зарази још по троје, након десет „слојева“ преношења – бићу одговоран за инфицирање 59.000 људи!“
Проф. Монтгомери објашњава да ће се већина људи осећати сасвим добро или ће имати неке благе симптоме, али ће вирус ширити даље. Неколицина ће се разболети, отприлике десетог дана од када су се заразили. Мораће да оду у болницу, где ће добити третман и надгледаће их ако им се симптоми погоршају. Ако се то деси, мораће на интензивну негу, преносе Новости.
„И ту се, ако будете озбиљно болесни, ломи да ли ће ваш живот бити спасен или не. Ако имамо лимитирана средства, као што имамо, лимитиран број респиратора, медицинског особља, људи неће добити адекватну негу“.
На питање новинара Канала 4 – да ли је ово није крај света, Проф. Монтгомери каже:
„Не, морамо да запамтимо, биће ружно, биће страшно за одређени број људи, али биће мали проценат оних који ће се озбиљно разболети и још мањи проценат оних који ће морати на интензивну. И можемо да спасимо животе великом броју и тих људи. Али, молим вас, запамтите, најбоља шанса коју можемо да дамо људима који се озбиљно разболе је ако имамо довољно кревета, особља. Ако сте неозбиљни и баш вас је брига да ли ћете добити грип, запамтите – не ради се о вама, већ о свима другима, око вас“.
Извор: sputniknews.com