Београд — У само два дана из кључних светских центара политичке моћи стигле су поруке да је Косово високо на њиховој агенди.
Последња порука те врсте стигла је у понедељак, касно по подне, од изасланика америчког председника Ричарда Гренела – да се радује сусрету представника Београда и Приштине у Белој кући 27. јуна.
Изасланик ЕУ Мирослав Лајчак јуче је требало да почне своју мисију обнављања дијалога посетом Приштини, али је она тренутно одложена, засад из непознатих разлога и до када.
Француски председник Емануел Макрон намерава, како је најављено, да позове лидере Београда и Приштине у Париз одмах након што се створе политички услови и ублаже антипандемијске мере.
Вест је потврдила француска амбасадорка у Приштини Мари Кристин-Бутел уз објашњење да Француска има партнера Немачку и „да под вођством Европске уније мора бити постигнут свеобухватан, коначан и правно обавезујући споразум, чији садржај морају да утврде обе земље“.
Шта стоји иза ових иницијатива из Вашингтона, Брисела и Париза, а тиме и Берлина о ресетовању дијалога?
Најпре, свакако и жеља да се покаже да без њих нема решења косовског проблема, а тиме и да не одустају од утицаја на збивања на Балкану. По иницијативама које сустижу једна другу готово да би се могао стећи утисак да је у овом моменту наставак дијалога битнији Паризу, Берлину, Бриселу или Вашингтону, него Београду и Приштини.
То што засад, бар по ономе што се могло чути, нико не нуди и решење, које би дијалог извело из ћорсокака, мање је, чини се, битно од демонстрације утицаја ових светских центара.
Осим ако није реч о некој врсти удруженог притиска из Европске уније на Београд, у чему Сједињене Државе не учествују из својих разлога и Трампове политике према Европи.
А Москва?
У понедељак је саопштено да је председник Србије разговарао са шефом руске државе, о многим питањима, а понајвише о питању Косова и Метохије, посебно, како је саопштено, о ономе што се у вези са тим питањем догађа на међународној политичкој сцени.
Вучић се још једном захвалио Путину на активној подршци Русије државним и националним интересима Србије, на принципима медјународног права и правде.
Како је наведено, Путин је рекао да ће о томе насамо да разговара са председником Вучићем следеће недеље у Москви, те нагласио да ће Русија да подржи Србију када је реч о Косову и Метохији и да је јасно да ниједна одлука не може да буде донета без Савета безбедности Уједињених нација.
Али, свакако и на првом месту не – без Србије. Председник Вучић је ових дана поручио да ће Србија увек имати снаге да каже „не“ ономе што је противно њеним националним и државним интересима.
Међусобно признање није на агенди: „Нема беле заставе“, рекао је за Ројтерс. А само пре пар дана рекао је и да постоји знатно несагласје унутар, доскора монолитне, западне алијансе по питању КиМ, али не суштинске природе по решење, већ у томе ко ће да води игру.
То је, каже, веома тешка позиција за Србију и зато очекује даље притиске. И можда је то оно што се управо догађа.
Извор: Тањуг