Александар Вучић, председник Србије и лидер СНС, казао је у изборној ноћи да ће та странка при формирању нове владе позвати у њу и људе с листа које нису прешле цензус, а према незваничним информацијама из врха актуелне владајуће коалиције, у игри су чланови УДС, ПОКС и ЛДП.
Поред њих, позив за учешће у новој влади могао би да добије и неко из НВО сектора, сазнаје Курир.
– Нећу да показујемо бахатост и ароганцију, хоћу да правимо компромисе. Важно је да покажемо да и у формирању нове владе нисмо бахати, да ћемо узимати и људе с листа које нису прешле цензус – рекао је Вучић у изборној ноћи у седишту СНС.
звор Курира наводи да још није зацртано ко су тачно ти људи, али да је извесно да би то могао да буде неко, пре свега, из демократско-грађанског блока – УДС или ЛДП. – Како ће пред новом владом бити више изазова за које је потребан шири друштвени консензус, пре свега о питањима Косова и Европске уније, логично је да СНС позове неког политичара из УДС или лидера ЛДП Чедомира Јовановића да буду део новог кабинета – каже извор Курира и додаје:
– Постоји могућност да нешто буде понуђено и ПОКС. Међутим, тешко да ће монархисти бити чланови нове владе, све и да добију понуду, јер су они у изборној кампањи тврдили да ће бити опозиција свим републичким властима док год се не прихвате начела монархије.
Није искључено ни да у нову владу уђе неко препознатљиво лице из НВО сектора, додаје наш извор. – Уз тог неког политичара из демократско-грађанског блока чија странка није прешла цензус и препознатљивог активисту из НВО сектора влада би била комплетна за борбу на свим спољнополитичким фронтовима – истиче наш извор.
Технички, према речима Бојана Клачара из Цесида, нема препрека да СНС позове у владу особу из странке која није прешла цензус.
– Неуобичајено је, али нема препрека. Та особа може бити део извршне власти као појединац и са својим политичким капиталом, али странка која је испод цензуса не може бити у парламенту, па ни део парламентарне већине. Не мора да напусти ту странку, али на тај начин учешће у странци постаје политички неупотребљиво. Реалније је да та особа буде ангажована на областима које траже широки консензус, Косово, ЕУ, крупна политичка питања – наводи Клачар.
Извор: Курир.рс