Пентагон је у стању узбуне, кинески сателит „Тајђинг-4 03“ снимао једну од највећих база америчке морнарице у којој су у том тренутку била три америчка носача авиона и шест ратних бродова
Кинески сателит „Тајђинг-4 03“ недавно је детаљно снимио поморску базу америчке морнарице „Норфолк“. На снимцима се могу видети три америчка носача авиона, два ратна брода класе „Арли Берк“ и четири неидентификована брода, извештава „Нешенел интерест“.
„Норфолк“ је једна од најважнијих база америчке морнарице на источној обали САД са 14 пристаништа и 11 хангара у којој се сервисира 75 бродова и 134 авиона!
ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК
Амерички медиј наводи да је „Тајђинг-4 03“ део „сазвежђа од пет сателита“ који се номинално користи за научна истраживања и истраживања животне средине. Опремљен је радаром са синтетичким отвором (САР) и процесорима вештачке интелигенције за брзо откривање и идентификацију циљева на мору и аеродромима и пренос слике у реалном времену.
Публикација истиче и да је Кина и раније користила вештачку интелигенцију како би унапредила способности својих комерцијалних сателита, омогућавајући им да постану моћна обавештајна, надзорна и извиђачка средства.
Пентагон је, подсетимо, био у стању узбуне и у мају 2022. године, када је открио како кинески сателит са вештачком интелигенцијом прати носач авиона УСС „Хари С. Труман“ током војних вежби код обала Лонг Ајленда у Њујорку, пружајући Пекингу у реалном времену координате бродова америчке ратне морнарице.
Војни експерт Мајк Фреденбург из САД упозорава да Кина сада може да скенира огромне делове океана како би аутоматски открила и идентификовала бродове, обезбедила податке у реалном времену за лансирање ракета, што јој омогућава напад на носаче и друге ратне бродове на мору.
Фреденбург примећује да брз напредак Кине у квалитету и квантитету њених сателита за снимање представља пример њене цивилно-војне интеграције кроз развој напредних технологија двоструке намене. Он напомиње да су, иако САД имају више сателита у орбити него Кина, амерички сателити у просеку старији, а многи су при крају свог радног века.
– Насупрот томе, кинески сателити, иако их је мање, новији су и дизајнирани за специфичне војне намене – истиче овај војни експерт.
Трка у изградњи шпијунских сателита између САД и Кине последњих месеци је ескалирала, при чему обе стране користе своје комерцијалне свемирске секторе да би стекле предност брзог лансирања.
Америчке свемирске снаге (УССФ) и Национална извиђачка канцеларија (НРО) планирају да направе неколико сателита за циљање који ће се лансирати у ниску орбиту Земље као део сталног напора да се повећа број сателита за обавештајне и војне сврхе.
Јефтинији и опаснији од авиона
Војни експерти истичу да су, у поређењу са авионима, сателити јефтинији за рад, не захтевају велике посаде за подршку и мање су рањиви на ракете дугог домета.
Ипак, наводе они, шпијунажу у свемиру је тешко сакрити, а напад на шпијунске сателите може довести до сукоба.
Извор: Информер