Идвајамо Свет

НА ИВИЦИ СМО АПОКАЛИПСЕ, НАТО НАЦИЉАО КАЛИЊИНГРАД? Одговор Русије ће бити бруталан

Највећа поморска НАТО војна вежба „БАЛТОПС-2024“ теоретски би могла би да послужи као припрема за блокаду Балтичког мора, али свака поморска блокада, свако ограничавање пловидбе и трговине значило би објаву рату. Покушај ограничавања приступа Калињинграду даће Русији право да прибегне сили, истичу руски експерти.

Маневри „БАЛТОПС“ су већ једном послужили као параван за спровођење диверзије и терористичког акта. Амерички новинар Сејмур Херш тврди да су експлозивне направе испод гасовода „Северни ток“ поставили рониоци америчке морнарице, уз подршку Норвежана, управо у оквиру војне вежбе „БАЛТОПС”, 2022. године.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Руски војни стручњаци истичу да би Русија као одговор на покушаје блокаде Балтика имала право да употреби силу у мери за коју сматра да је одговарајућа.

ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК

Међутим, руски војни експерт Виктор Литовкин је уверен да се НАТО земље неће усудити да уђу у директан сукоб са Русијом.

„Циљ ових маневара је увежбавање сарадње и координације између различитих земаља које су чланице НАТО-а. Ово је, наравно, и њихова демонстрација да НАТО-у припада Балтичко море, да је Балтичко море унутрашње море НАТО-а и да Русија ту нема шта да тражи, а да они у сваком тренутку могу да блокирају руту Русији од Санкт Петербурга до Калињинграда. Али ово је само демонстрација – они то, у ствари, не могу да ураде, јер постоје неутралне воде, а Русија располаже са довољно снага и могућности да пробије сваку блокаду“, истиче Литовкин.

Блокада Калињинграда или Санкт Петербурга означила би објаву рата, подвукао је Литовкин.

„И ми ћемо, без сваке сумње, одговорити на ову објаву рата својим снажним, силовитим методама“, нагласио је руски експерт.

Балтик је потенцијално кризни регион, а западни савезници стално подгревају тензије, стварају претње и провокације. Исти такав циљ имају и маневри у Балтичком мору „БАЛТОПС-24“, који ће трајати од 7. до 20. јуна, а у којима учествује 20 земаља чланица западне алијансе са више од 50 бродова, 45 авиона и хеликоптера и око 9.000 војника.

Вежбе се одржавају дуж целог басена Балтичког мора, као и на копну у Шведској, Пољској, Немачкој и Литванији.

Ове године ће у вежбама учествовати представници свих родова Оружаних снага Пољске, а Варшава истиче да сценарио вежби предвиђа дејства у контексту конфликта међу измишљеним државама, док су саме вежбе „одбрамбеног карактера“.

Канцеларија за односе са јавношћу команде савезничког ваздухопловства је саопштила да „овај интегрисани приступ безбедности Балтичког мора шаље снажну поруку потенцијалним противницима, одвраћа агресију, побољшава стабилност и осигурава земље НАТО и њихово становништво“.

Русија ће одбити сваку претњу

Руски експерти напомињу да Северноатлантска алијанса изводи планиране вежбе, али се мора узети у обзир и геополитичка реалност у којој се оне дешавају. Како додају, НАТО намерно повећава тензије око руских граница, покушавајући да изврши свеобухватан притисак на Русију.

Питање северозападних територија је веома озбиљно. Колективни Запад је више пута, преко својих различитих гласноговорника, заговарао да Русији треба блокирати приступ Балтику и транспортни коридор до Калињинграда. Чуле су се претње да ће „неутралисати” Калињинград ако Русија изазове НАТО, а након што је Шведска ушла у Северноатлантски савез тврде да је Балтик постао „унутрашње море НАТО-а.

Аналитичари сматрају да провокативне изјаве западних политичара и повећање војне активности НАТО-а на Балтику доводе до даље ескалације сукоба између Запада и Русије.

Овакве акције и изјаве западних савезника су повезане и са ситуацијом у Украјини, где Западу не иде све по плану. Чланице НАТО-а излаз из ове ситуације траже у општој ескалацији кризе, доводећи је на ивицу нуклеарног рата, у нади да ће то успети да замрзне сукоб, а да Русија неће остварити циљеве специјалне војне операције. Постоји опасност да услед такве, непромишљене политике Запада догађаји могу измаћи контроли и завршити се на катастрофалан начин.

„Претња је стална и она долази од НАТО-а, али ми видимо ту претњу и не плашимо се – све будно пратимо. Имамо могућност да одговоримо на било какве агресивне акције НАТО-а на нашој територији.

НАТО ће и даље демонстрирати претње, али се неће усудити да ураде било шта против наше земље, јер схватају да би их рат са нуклеарном ракетном силом прилично коштао.

Русију је немогуће победити, али они покушавају да нам створе невоље у Украјини. Међутим, ни тамо немају успеха“, закључио је Литовкин.

Руски експерти сматрају да Русија, у контексту растућих тензија на Балтику, треба да предузме контрамере против НАТО-а, јача војну инфраструктуру у својим регионима који се граниче са НАТО-ом, изводи вежбе и тестира снагу алијансе.

Стручњаци указују на то да је колективни Запад изузетно незадовољан активирањем руских снага на својим северозападним територијама, у областима Архангелска и Мурманска, где су распоређени веома озбиљни руски авијациони контингенти, укључујући и системе противракетне и противваздушне одбране, а такође и у Калињинграду, одбрамбеној тврђави Русије, одакле се надгледабалтички ваздушни простор и континентални део Европе.

Иначе, у вежбама„БАЛТОПС-2024“ учествује 20 држава Северноатлантске алијансе: Белгија, Данска, Естонија, Финска, Француска, Грчка, Шпанија, Холандија, Литванија, Летонија, Немачка, Норвешка, Пољска, Португал, Румунија, Шведска, Турска, Велика Британија, Италија и САД.

Ова војна вежба одржава се 53. пут, а поморске и ваздухопловне снаге вежбаће медицинске евакуације, здружено спасавање особља, ваздушну одбрану и противподморничко ратовање „да би ојачале колективне капацитете и побољшале кохезију и компатибилност међу савезницима НАТО и партнерима“.

Извор: Медији

СРБИЈА

РУСИЈА

ПРАВОСЛАВЉЕ