Идвајамо Свет

ГОРИ УКРАЈИНА: Руси употребили ово застрашујуће оружје (ВИДЕО)

Према најновијим информацијама са фронта, Руси су драстично повећали напоре да заузму град Часов Јар. шаљу специјалне снаге и термобаричне системе ТОС-1А на периферију града.

Руске оружане снаге успеле су да напредују дубље у правцу Часова Јара, приближавајући се стратешком граду који се налази у Доњецкој области. Истовремено, положаји украјинске војске се гађају термобаричним ракетним бацачима ТОС-1А.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Термобаричне ракете спаљују Украјинце у Часов Јару

ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК

Детаљније и према украјинском издању, украјински браниоци 24. одвојене механизоване бригаде Краљ Данијел покушавају “зубима и ноктима” да одбију руске снаге које су много јаче.

„Борбе за Часив Јар се настављају нормално. Украјински борци који бране град улажу огромне напоре“, наводи се у званичном саопштењу украјинске бригаде.

Руси, са своје стране, дају све од себе да што пре заузму овај кључни град Доњецк, који се налази западно од Бахмута. Московска војска ангажовала је падобранце, специјалне снаге и бивше заробљенике из јединица Олуја-В у операцијама опсаде Часова Јара, тврде украјински извори.

Управо сада руска војска напада град и фронтално и бочно, покушавајући да га опколи и пронађе слабе тачке у украјинским одбрамбеним линијама.

„Најтеже борбе се воде у области око канала Северски Доњецк-Донбас. У покушају да одатле истерају украјинске снаге, руски војници су почели да користе термобаричне бацаче пламена.

Другим речима, донели су системе ТОС-1А који лансирају термобаричне ракете, које због своје моћне бојеве главе изазивају много већа разарања у односу на конвенционалне експлозиве исте величине“, додаје се у саопштењу украјинске јединице.

Руси напредују дубље у граду

Нови руски извештај описује како су руски напори у правцу Часова Јара узели маха, након што је војска Кремља успела да напредује у региону Орлове. Орлова се налази северно од микрорегиона Канал, који је заузврат близу поменутог важног Северског канала Доњецк-Донбас. Руски војници су пре неколико дана ушли у микро-округ Канал.

Руски извештај потврђује речи Украјинаца, наиме да се последњих дана воде жестоки сукоби у области канала Северски Доњецк-Донбас.

Краткорочни циљ Руса у овом тренутку је да појачају своје положаје, заузму стратешке украјинске положаје и отерају их назад, приближавајући се свом крајњем циљу, Часовом Јару.

Чак се прича да су Руси успели да стекну мостобран у области Орлове у близини канала, док чекамо званичну потврду.

Вишецевни бацачи ракета ТОС-1 или ТОС-1А са 30 или 24 лансирних цеви на шасијама тенкова Т-72 су у стању да лансирају ракете 220 мм са термобаричним бојевим главама.

Термобаричко пуњење је врста експлозива који користи кисеоник из околног ваздуха. Употреба бојевих глава са таквим пуњењем ствара експлозивни талас који траје значајно дуже од класичног кондензованог експлозива.

Већина конвенционалних експлозива се састоји из мешавине експлозива и оксидатора, док је код термобаричког оружја то 100% експлозива, тако да оно поседује много већу снагу од конвенционалног кондензног експлозива исте масе.

Термобарична оружја имају надуже трајање експлозивног таласа и највећу разорну снагу, изузимајући нуклеарно оружје. Многим украјинским војницима који су били у близини положаја које је руска артиљерија гађала термобаричним бомбама из ТОС-1 дијагностикована је хипоксија.

Хипоксија је критично патолошко стање људског организма, у коме је цело тело (генерализована хипоксија) или његов део (делимична хипоксија) лишено довољне оксигенације. Ово стање је опасно по живот.

ТОС-1А има домет до 6 км, али зато може да покрије веома велику површину, а погођено подручје после удара је још веће – 40.000 квадратних метара. Систем испаљује муницију од 220 мм.

ТОС-1А је у стању да испали целу своју салву ракета за мање од 12 секунди. Обично њиме управља трочлана посада и може се транспортовати друмским, железничким или ваздушним путем.

Током актуелног сукоба у Украјини тестирана је и унапређена верзија система, названа ТОС-2. Наоружан је и снажнијим ракетама већег домета. Иначе, Руси су у заводу НПО Сплав развили и ТОС-2 Тосочка на камионима Урал-63704-0010 серије Торнадо-У.

Застрашујући артиљеријски систем је дизајниран за напад на непријатељске утврђене положаје и лако оклопна возила и транспорте, посебно на отвореном терену.

ТОС-1А су користиле руске снаге у неколико сукоба, укључујући Први и Други чеченски рат, руско-грузијски рат и грађански рат у Сирији.

Руска војска активно користи системе ТОС-1А против кијевских снага од почетка своје “специјалне операције” у Украјини.

Извор: Oružje online

СРБИЈА

РУСИЈА

ПРАВОСЛАВЉЕ