СТАНОВНИЦИ централног Израела пријавили су сметње у апликацијама за навигацију као што су Google maps, Waze и друге које користе ГПС, а неки возачи Тел Авива су видели на екранима да су у Бејруту.
Прекиди ГПС-а изазвали су забринутост због очекиваног напада Ирана након сличних инцидената пријављених у априлу, када је Иран испалио 300 пројектила и дронова на Израел у знак одмазде за убиство његовог високог званичника у Дамаску.
Међутим, у прошлости су често пријављивани прекиди ГПС-а у северном Израелу до Либана или областима у близини Газе, али су били ретки у централном Израелу.
ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК
ИДФ је раније саопштила да омета ГПС сигнале усред текућег рата са палестинском терористичком групом Хамас у појасу, смртоносних сукоба са либанским Хезболахом и иранског напада на Израел у априлу.
Конкретно током иранског априлског напада на Израел, из изралеске војске тврде да су намерно пореметили навигационе апликације да би ометали дронове, ракете које користе ГПС да погоде мете у Израелу.
До прекида долази док се Израел припрема за претећи нови напад Ирана у знак одмазде за убиства шефа војске Хезболаха Фуада Шукра и шефа Хамаса Исмаила Ханија прошле недеље. ИДФ није изшао још са коментарима о актуелним прекидима.
Current GPS Jamming Map #Lebanon #Israel #Syria #Iran #jordan #yemen #ww3 #Iraqi #Ukraine️ #UkraineRussiaWar #RussiaUkraineWar https://t.co/LIU0Kk49O6 pic.twitter.com/plm3IvN9Dh
— ComradeWaterSheep (@ComradeWatSheep) August 4, 2024
РУСКИ СИСТЕМИ ЗА ЕЛЕКТРОНСКО РАТОВАЊЕ УЛТРА ДУГОГ ДОМЕТА „МУРМАНСК-БН“ ПРИМЕЋЕНИ У ИРАНУ
Током протекле деценије, чињеница је да су руске трупе за електронско ратовање редовно добијале иновативне системе наоружања. Руске снаге дефинитивно имају застрашујућу репутацију када је у питању електронско ратовање и дају све од себе да одрже лидерску позицију.
Иран је, очигледно, добио руске системе за електронско ратовање ултра дугог домета Мурманск-БН, с обзиром да је наводно прва слика распоређеног система синоћ “испливала”. Ова информација је од великог интереса за тренутно изузетно напету ситуацију у региону.
🇱🇧 When you’re in Israel, but your navigation shows you are in Beirut, Lebanon!
The Israeli Defense Forces (IDF) are intentionally scrambling GPS signals across Israel as a precautionary measure against a potential attack from Iran.
This strategic disruption serves as a… pic.twitter.com/JORZrN3L6b
— India Naftali (@indianaftali) April 6, 2024
Комплекс Мурманск-БН је раније био распоређен у Северној флоти и на Криму, где је за његову употребу био одговоран руски 475. центар за електронско ратовање.
Комплекс Мурманск-БН се издваја по својим јединственим карактеристикама, укључујући домет сузбијања који достиже 5 хиљада километара. То га чини једним од најмоћнијих оружја за електронско ратовање на свету.
Комплекс је постављен на седам камиона, а његове антене су постављене на четири телескопска носача висине до 32 метра.
Иранска набавка ових комплекса могла би значајно да промени однос снага у региону. Комплекс Мурманск-БН је способан да значајно закомпликује рад радио-електронског оружја потенцијалног непријатеља, што повећава одбрамбену способност Ирана.
Ова аквизиција би могла да буде важан фактор у иранској стратегији за јачање своје безбедности и утицаја на Блиском истоку, међутим, ово није једини систем којима од недавно располаже Иран.
ИРАН ДОБИО И РАКЕТНЕ СИСТЕМЕ ИСКАНДЕР
Недавни извештаји указују да Иран може имати оперативне тактичке ракетне системе Искандер. Како преноси амерички Ен-Би-Си, јуче је у Техеран слетео транспортни авион Ил-76, који је полетео из Русије. Како тврде, Русија је Ирану испоручила балистичке ракете Искандер.
Ракетни систем Искандер је један од најсавременијих развоја у области тактичког ракетног наоружања на свету. Ове ракете су способне да гађају циљеве на домету до 500-1000 километара са високом прецизношћу, што их чини веома ефикасним средством за гађање стратешки важних циљева непријатеља.
Најновија верзија домета 1000 километара, која још званично није ни у руском наоружању нити има име, вероватно није била предмет ове испоруке Ирану.
Међутим, снабдевање Ирана верзијом од 500 километра могло би значајно да промени однос снага у региону. Комплекс Искандер је способан не само да нанесе значајну штету војној инфраструктури, већ и да изврши психолошки притисак на противнике.
Извор: oruzjeonline.com