Свет

ТЕЖАК УДАРАЦ УКРАЈИНИ: Зеленски у неверици (ВИДЕО)

ПОЉСКИ министар одбране Владислав Косињак-Камиш рекао је 27. августа да Украјина може очекивати да ће добити додатне пољске ловце МиГ-29 тек након што Пољска добије модерне Ф-35 као замену, као одговор на захтев председника Владимира Зеленског да Пољска обезбеди додатни авиони из совјетског доба.

Током конференције за новинаре 27. августа, украјински председник Зеленски је затражио од Пољске да испоруче авионе МиГ-29 као допуну украјинским системима противваздушне одбране.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Зеленски је рекао да је раније о том питању разговарао са пољским председником Анджејем Дудом и премијером Доналдом Туском, али без икаквих помака по том питању.

ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК

-Заиста су нам потребни ваши МиГ-ови због њихове добре авионике и зато што нам не би било потребно додатно време за обуку наших пилота (за управљање летелицом), рекао је Зеленски.

Одговарајући на позив Зеленског, Косиниак-Камиш је рекао да се усред интензивирања руских провокација у и око ваздушног простора земље, Пољска фокусира на заштиту сопствених граница.

-Знам да је Украјини потребно много оружја, али наши украјински партнери такође морају да схвате да пољска држава мора да одржи своје (одбрамбене) способности, рекао је Косињак-Камиш.

Пољска је наручила модерне борбене авионе Ф-35 из Сједињених Држава, са очекиваним датумом испоруке негде 2026. године, известила је пољска публикација Виадомосци. Подсетимо, Пољска је већ званично одлучила да своје нове ловце пете генерације Ф-35 назове „Хусари“.

-Тек по добијању нових биће могуће да се отарасимо старих авиона, као што је МиГ-29, који се још увек користе, посебно за заштиту пољског ваздушног простора, наставио је он. „Тек тада ћемо донети одлуку”.

Раније 27. августа, пољски бригадни генерал Томаш Древњак рекао је да “Русија вероватно тестира систем противваздушне одбране Пољске” након што се верује да је руски дрон улетео у ваздушни простор Пољске 26. августа усред масовног напада на Украјину.

Зеленски је раније тог дана потврдио да су украјинске ваздухопловне снаге користиле недавно испоручене авионе Ф-16 као део своје одбране од масовног руског ракетног и дроновог напада 26. августа.

МИГ-29 УКРАТКО

Совјетски/руски вишенаменски ловац пресретач МиГ-29, познат и као “Фулкрум” према НАТО ознаци, је први пут полетео 1977. године. МиГ-29 је првобитно дизајниран као пресретач, али је касније модификован за различите улоге, укључујући ваздушну борбу, блиску подршку и извиђање.

Двомоторни авион с високом маневарском способношћу. Има делта крила и носи два мотора Климов РД-33 смештена са стране трупа, МиГ-29 остаје један од најчешћих борбених авиона на свету. Током година његове масовне производње произведено је 1600 авиона.

МиГ-29 је био у служби не само у совјетским земљама, већ и у земљама НАТО-а али и остатку света. Суперсонични и изузетно маневарски МиГ-29 има јединствен дизајн интегрисаног кола који не дели авион на труп и крила. Има низ електронских система за откривање и ометање непријатељских сигнала.

Оквир авиона се састоји од глатких прелаза са класичним бочним зидовима само у носу. Поседује трослојни кокпит с високом видљивошћу и дизајном који олакшава рад пилота. МиГ-29 је опремљен радаром Н-019 или Н-010, зависно од варијанте.

МиГ-29 је дизајниран за уништавање свих врста ваздушних циљева вођеним ракетама и ваздушном топовском ватром у тешким временским условима, укључујући и у условима сметњи, као и за уништавање копнених циљева коришћењем невођеног оружја у условима смањене видљивости.

Врста: Лаки мултифункционални фронтални авион

Посада: 1-2

Максимална брзина: 2450 км/х

Домет: 1430 км

Максимална висина: 18000 м

Максимално оптерећење: +9Г

Пратња ваздушних циљева: 10

Наоружање Упоришта наоружања: 6 испод крила + 1 за спољни резервоар за гориво у центру трупа

Топ: 30 мм ГШ-30-1 авионски топ, 150 граната

Борбено оптерећење: 2180 кг

Пројектили и бомбе: Р-60М до 6 пројектила, Р-27 верзије Р-27Р, Р-27ЕР, Р-27Т, Р-27ЕТ (до 2 пројектила, окачене само на пилоне унутрашњег крила), Р-73 до 6 пројектила, Р-77 до 6 пројектила, почев од верзије 9-13Ц, БКО “Талисман”, Б-8М1, С-24Б, ФАБ-500М62, ОФАБ-250-270, КМГУ-2, ЗБ-500

Извор: oruzjeonline.com

СРБИЈА

РУСИЈА

ПРАВОСЛАВЉЕ