У Србији је у протекла 24 сата на нови вирус корона тестирано 810 особа, позитивно је 160 и 650 негативно, па је сада укупан број позитивних 1.060, рекла је Дарија Кисић Тепавчевић, заменица директора Интитута „Батут“. У том периоду преминуло је пет особа.
Кисић Тепавчевић је додала да је укупно хоспитализовано 648 пацијената, а на респиратору су 72 особе.
Укупан број преминулих порастао је на 28, рекла је Кисић Тепавчевић.
Објаснила је да су свих пет преминулих у протекла 24 сата мушкарци, просечне старости 61,2 године и „сви су имали придружена стања која су допринела фаталном исходу“.
Кисић Тепавчевић каже да укупна смртност од Ковида-19 на данашњи дан износи 2,64 одсто. Од 28 преминулих, 21 је мушкарац, а седам жена.
„Укупан број особа које су на респиратору је 72, 10 на Клиници за инфективне и тропске болести, 13 у Клиничком центру Ниш, шест у КЦ Војводине, девет у КЦ Крагујевац, 15 у „Драгиши Мишовићу“, девет на Клиници за пулмологији Клиничког центра Србије и 10 у КБЦ Земун“, рекла је Кисић Тепавчевић.
Још интензивнија тестирања, можда и нове мере
Заменица директора „Батута“ најавила је да ће се наредних дана још интензивније радити тестирања и испитивања „са циљем да што пре и што боље спречимо даље ширење“.
„Бројеви нам неумољиво показују где смо и колико смо допринели да се болест несметано шири. Сутра ћемо имати заједничке састанке кризних штабова да пробамо да пронађемо начин и да ли постоји могућност да још више омогућимо превенцију. Без обзира какве год биле мере, не можемо да успемо ако свако од нас не преузме своју улогу у спречавању ширења инфекције“, рекла је Кисић Тепавчевић.
Нисмо хтели да дижемо панику СМС-ом, већ да обавестимо људе
Када су у питању СМС поруке које су многи добили синоћ од Кризног штаба, Кисић Тепавчевић каже да Кризни штаб није хтео њима да диже панику.
„Послали смо поруку да бисмо дошли и до оне групе грађана који не гледају телевизију и који немају интернет и то им је основни начин комуникације. Циљ није био ширење панике, већ да они који нису били информисани или нису схватили озбиљност, на овај начин добију поруку“, рекла је Кисић Тепавчевић.
Додала је да је „мала вероватноћа да ће било који град бити поштеђен ако будемо наставили да се овако понашамо“.
Порука је садржала тачну информацију, и она је смерница да се понашамо у складу са стручним стандардом, рекла је др Ивана Сташевић Карличић, руководилац кол центра за психолошку подршку. Додала је да порука није имала за циљ да неког уплаши, нити је то могла.
У „Народном фронту“ седморо здравствених радника заражено, 30 изолованих
Др Кисић Тепавчевић је рекла да известан број здравствених радника јесте оболео, али да тренутно не може да каже који је тај број.
„Приоритет нам је да се одмах препознају сви здравствени радници који су били изложени и који су преносиоци. Није било случајева преношења са здравственог радника на пацијенте“, рекла је Кисић Тепавчевић.
Епидемиолог др Предраг Кон рекао је да је проценат здравствених радника међу оболелима био око седам одсто, али је тај пресек рађен када смо имали 188 оболелих.
„У породилишту Народни фронт заражено је седморо здравствених радника, још 30 је имало симптоме и они су у издвојени и тестирани и чекамо резултате“, рекао је Кон.
Не можемо да прогнозирамо колико ће бити оболелих у Србији
Лекари нису хтели да износе предикције колико би могло да буде оболелих.
„Досадашњи подаци показују да је могло и горе, али и да је могло много боље“, рекла је др Кисић Тепавчевић.
Предикцију бисмо могли да урадимо ако бисмо знали колико нас неће поштовати мере, додала је она.
Др Предраг Кон рекао је да је ово први дан да имамо 160 оболелих, али смо повећали број тестирања.
„Ако из дана у дан крене да расте, то показује погоршање ситуације. Сутра излазимо из четврте недеље, не можемо да знамо колико смо успели да успоримо раст. Ово што се показује сада, значи да нам није успело да зауставимо и добро успоримо криву броја заражених. Колико ће бити оболелих зависи од самог вируса и од фреквенције контаката. Ако их нема, онда вирус не може да опстане“, рекао је др Кон.
Кон: И даље сам умерени оптимиста
Епидемиолог Предраг Кон рекао је да је и даље умерени оптимиста.
„Људи морају да схвате да све зависи од тога да ли ће бити у контакту са другима. И са овим подацима сам и даље умерени оптимиста. Није добро што је број позитивно тестираних скочио на 160, плашим се сутрашњег дана, али и даље сам умерени оптимиста. Ако не будем, ја ћу то и рећи“, рекао је др Кон.
Извор: sputniknews.com