Тренутно смо сведоци формирања ни мање ни више него „новог светског поретка“, са постојећим међународним правним системом који пуца и државама које заузимају страну у новом Хладном рату, рекао је заменик министра одбране Русије за РТ
Генерал-пуковник Александар Фомин говорио је за РТ уочи 9. Московске конференције о међународној безбедности, која би требало да се одржи 22-24. јуна у Москви. Догађај окупља војне званичнике и стручњаке за безбедност из различитих земаља, а око 49 држава је већ потврдило своје учешће.
Предстојећа конференција је изричито нестраначки догађај и земље су позване да учествују без обзира на њихов тренутни однос са Русијом, изјавио је Фомин.
– На форуму дајемо реч не само партнерима који деле наше приступе решавању главних светских проблема, већ и противницима, земљама са којима је данашња сарадња на минимуму или једнака нули – рекао је Фомин.
Дискусије попут оних на московском форуму посебно су важне током изазовних времена, додао је званичник, јер светски политички и безбедносни пејзаж тренутно доживљава историјске помаке, док се „стари“ светски поредак распада.
– Данас смо сведоци формирања новог светског поретка. Видимо тенденцију да земље бивају увучене у нови Хладни рат. Државе се деле на „нас“ и „њих“, с тим да су „они“ у доктринарним документима недвосмислено дефинисани као противници.“
– Постојећи систем међународних односа и безбедносни оквир се систематски уништава. Улога међународних организација као инструмената колективног одлучивања у области безбедности се смањује – рекао је Фомин.
Током протеклих неколико година, посебно под бившим америчким председником Доналдом Трампом, више међународних споразума је престало да постоји. У ствари, остао је само један главни споразум између Вашингтона и Москве – нови уговор СТАРТ – након што се амерички председник Џо Бајден сложио да га продужи за још пет година.
Појава нових система наоружања, као и напори неких држава да ратовање уведу у подручја која га никада раније нису видела, додатно убрзавају појаву „новог светског поретка“, приметио је Фомин.
– Појављују се фундаментално нове врсте оружја које радикално мењају однос снага у савременом свету, а ратовање улази у нова подручја – у космос и сајбер простор. То, наравно, доводи до промене принципа и метода ратовања – додао је он.
Извор: Восток/РТ