Русија и Кина још једном су се данас успротивиле иницијативи појединих чланица Савета безбедности Уједињених нација да се промени формат мисије УН на Косову или формат седница СБ посвећених Косову.
Руски дипломата при УН Владимир Сафронков заложио се за исто тромесечно састајање, истичући да руска позиција остаје непромењена, као и да Резолуција 1244 треба да остане „камен-темељац“ решења.
Сафронков је истакао да мисија УН на Косову треба да настави да игра важну улогу, јер је ситуација далеко од стабилне, односно она је, како је нагласио, „погоршана“.
Ситуација на Косову далеко је од ружичасте какву представљају заговорници независности Косова, па се чудимо намерама о повлачењу неких међународних снага са КиМ, рекао је руски дипломата, наводећи да то може да дестабилизује Балкан у целини, оценио је руски диплопмата.
Истакао је и да је потребна пуна имплементација Бриселског споразума, наводећи да је у центру пажње Русије примена тог споразума и креирање ЗСО.
Он се обратио онима који имају утицаја на Приштину да је убеде да обуздају оне који изазивају тензије.
Еулекс планира да оде, а ситуација је погоршана, нема напретка у истрази убиства Оливера Ивановића, који је убијен 16. марта, много времена прошло, а нема информација о тој истрази, рекао је Сафронков.
„Истина мора да буде откривена што пре је могуће“, рекао је руски представник у УН.
Још један инцидент догодио се 26. марта — насилно хапшење и понижење Марка Ђурића које су извеле специјалне снаге из Приштине.
То је пример да ту нема владавине права, истакао је руски дипломата.
Он је рекао да „неке чланице Кфора тајно обучавају припаднике косовских снага у бази Бондстил“.
Руски дипломата је, позивајући се на Резолуцију 1244, затражио објашњење каква се обука спроводи у тој бази.
Сафроников је, такође, затражио да се спроведу сви претходно постигнути споразуми између Београда и Приштине, упозоравајући да скоро осам година од објављивања извештаја Дика Мартија нема напретка у процесу формирања суда за злочине припадника ОВК.
Како је истакао, косовска криза може бити решена само у оквирима међународног права.
Руски дипломата је истакао да Београд има конструктиван приступ и да је Русија забринута због притиска на Београд да призна независност Косова.
Он је истакао да не сме да буде никаквих ултиматума.
Сафронков је подсетио да је Савет безбедности оформио Унмик и само то тело има право да одлучује о тој мисији, као и да једнострана мишљења немају правну снагу.
Представник Кине рекао је да Резолуција 1244 остаје важна правна основа кад је реч о односима Београда и Приштине и ситуацији на Косову, а истовремено је позвао на изналажење решења које би било задовољавајуће за обе стране.
„Позивамо две стране да јачају дијалог“, рекао је представник Кине.
Он је истакао да СБ УН треба да настави да посвећује пажњу Косову и да Кина подржава Унмик под руководством Захира Танина.
Извор: Тањуг