Пошто јој се привиђају руски шпијуни иза сваког угла, холандска министарка одбране је објавила да је Холандија у сајбер-рату са Русијом.
Такође је позвала званични Амстердам да реагује и да предузме одговарајуће кораке – преноси Руссиа Тодаy.
Током свог гостовања у телевизијској емисији на каналу НПО1 Анк Билевелд је упитана да ли односи са Москвом могу да се окарактеришу као сајбер-рат.
The new #Dutch Minister of #Defense Ank #Bijleveld was sworn in yesterday by HM King Willem-Alexander pic.twitter.com/QGTaKv6JEm
— NL Embassy Greece (@NLinGreece) October 27, 2017
– Да, таква је ситуација – одговорила је она.
Изнела је тврдње да се Русија меша у „нашу демократију на различите начине“ – и да Холандија мора да „престане да буде наивна“ и да предузме „одговарајуће кораке“.
Окривљавање Русије за различите ствари није ништа ново што се може чути од ове 56-огодишње политичарке. Овог месеца она је изнела тврдње да су четири тајна агента руског Главног обавештајног директората (ГРУ) наводно покушали да хакују податке Организације за забрану хемијског наоружања (ОПЦW). Они су протерани из Холандије још у априлу, али се информација о наводном хаковању појавила шест месеци касније.
JUST IN: Dutch authorities disrupted an attempt in April by Russian intelligence agents to hack the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, expelled 4 Russian intelligence officers, Defense Minister Ank Bijleveld said.
Read more: https://t.co/RJiql80hnP pic.twitter.com/smE6AImDGH
— euronews (@euronews) October 4, 2018
Ове тврдње наишле су на плодно тле пошто су у Канади, Великој Британији, САД и Немачкој одмах објавиле вести о наводном мешању Москве у унутрашње послове Холандије. Те тврдње се односе и на наводно хаковање Светске анти-допинг агенције (WАДА). Потребно је напоменути међутим, да нису изнети никакви докази да поткрепе ове тврдње.
Руско министарство спољних послова окарактерисала је ове тврдње као покретање „кампање шпијунске маније“ против Москве. Сада је „сваки руски грађанин са мобилним телефоном“ осумњичен на Западу да је шпијун. Москва тврди да то није крај – преноси Руссиа Тодаy.
Фабриковање и ширење лажи ће испунити своју сврху – каже члан Комитета за одбрану и безбедност Руског сената Франц Клинцевич.
– Једна лаж засењује другу, и тако ствара илузију истине – тврди он.
Тврдње о руском мешању потичу још од председничких избора у САД 2016 године, и политизовани су да би дискредитовали садашњу администрацију председника Доналда Трампа, а у исто прави лаку мету и „бабарогу“ од Русије.
Иако је неколико Руса оптужено за мешање у америчке изборе, Милерова истрага за 18 месеци није представила ниједан уверљиви доказ да је Кремљ одговоран за цурење информација у вези са Демократском странком, нити да су руски притисци, рекламирање и пропаганда променили мишљење гласача и утицали на резултате избора.
Фото: Pixabay.com
Извор: Srbija Danas/Russia Today