Изабрани хрватски члан Председништва БиХ, Жељко Комшић, поручио је данас Београду да је граница са Србијом на Дрини и да то треба поштовати, јер у супротном, каже, биће проблема
Изабрани хрватски члан Председништва БиХ, Жељко Комшић, поручио је данас Београду да је граница са Србијом на Дрини и да то треба поштовати, јер у супротном, каже, биће проблема.
У интервјуу за Телеграф.рс, Комшић каже да ће са позиције на коју је изабран у пуној мери бити посвећен да односи са Србијом и Хрватском буду добри и пријатељски, али и да у Београду и Загребу треба да се зна да је граница на Дрини, односно Уни.
Поручује да и Србија и Хрватска могу рачунати на њега, уз поруку:
“Али, вас молим, и у Загребу и Београду, само да знате, где прелазите границу. И где показујете документа. То је на Сави, то је на Дрини, то је на Уни.
Само то поштујете и нећете имати никаквих проблема са мном”.
На опаску да његова порука „нећете имати проблема са мном“, звучи готово као претња, Комшић каже:
“Ја не претим. Нисам ја баш толико моћан да некоме претим, само тражим поштовање ове земље. И од Заграба и од Београда. Тражим да се поштује где је физичка граница ове земља и граница лепог, нормалног понашања”, навео је.
Да не говори, каже, о уобичајном дипломатском понашању, поштовању суверентита и интегритета БиХ. “Само вас молим да се понашамо нормално и људски, када је реч о БиХ”, каже Комшић и додаје да је БиХ посебна, засебна, независна земља, као што је то и Србија, као што је то и Хрватска.
“И када ми то поштујемо, ту чињеницу, нема разлога да и нас не третирају на исти начин”, каже Комшић и поручује да ко ког покушава да пређе ту врсту црте или границе, на начин, који ни људски пристојан, а камоли политички нормалан, “наравно да ћемо се бранити од таквих интервенција”.
Шта нам друго преостаје, пита Комшић И понавља:
“ Ми морамо да штитимо своје интересе и своју земљу”.
Он, истиче, неће да ради ни за Хрватску, ни за Србију, веећ само за оно што је потребно за мир у региону.
Ако може, каже, да помогне било коме, И Србији и Хрватској, и појединачно и политички да буде боље, поручује да треба рачунати на њега.
“Али, молим вас само, зауставите се мало, јер вас и полиција зауставља на Дрини, Сави и Уни. Јер ту улазите у БиХ. И физички, и политички, и како год”, навео је Комшицћ.
Говорећи о прикључењу БиХ ЕУ И НАТО, Комсић је на опаску новинара да потоји изјава његовог колеге у Председништву Милорада Додика, да док год Србија не промени одлука, неће ни Република Српска, односно српски народ у БиХ, каже да Додик не може да говори у име српског народа.
“Мислим да Милорад Додик не може говорити у име српског народа. Он може говорити у име своје странке или евентуално у име оног броја људи, који су гласали за њега. У име целог народа, не може”, тврди Комшић.
Убеђен да је то, како каже, свима математички јасно, Комшић каже да се боји да се Милорад Додик није консултовао са својим саветницима, када је о томе реч.
“Ми знамо да је против НАТО, односно да то условљава СрбијоИхм и путем Србије ка НАТО. Али, морам га подсетити да су одлуке већ донете. Институционално. Институције БиХ су већ донеле одлуке. Те одлуке нису никада мењане. Нити постоје шансе да се сада промене”, навео је.
Боји се, каже, И да то више није релевантан став.
“ Он евентуално може спречити онај тренутак када БиХ треба да се изјасни да иде у пуноправно чланство у НАТО. Али, Акциони план за чланство, што је последња степеница пред пуноправно чланство, то је решено. Те су одлуке донете одавно”, подсећа.
Да не помиње, каже, да је Небојша Радмановић тада потписао ту одлуку и однео је чак.
“Ми те одлуке нисмо мењали. Ниједна институција, надлежна по Уставу и закону, није мењала. Нема потребе да расправљамо о томе, далеко је то од нас”.
То неће, додаје, бити тако брзо, чини ми се, али ако за две године БиХ добије прилику да се изјасни – да постане пуноправно чланица НАТО и уђе у чланство, тада би се господин Додик питао.
“Али, за оно што је до сада урађено, он се не пита.
Не знам чему та прича, изузев ако то није подгревање атмосфере”, каже Комшић.
Извор: Tanjug