Генералштаб руских оружаних снага сматра планове САД да се повуку из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета опасним кораком који би могао негативно да утиче на безбедност читавог света и обећава да ће на то одговорити.
„Сматрамо ово веома опасним кораком који може негативно да утиче на европску безбедност, али и на стратешку стабилност у целини… Ситуација у области контроле наоружања значајно се закомпликовала“, изјавио је начелник Генералштаба Оружаних снага Русије Валериј Герасимов страним војним атешеима.
Раскидајући још један споразум (2001. године САД су се повукле из споразума о противракетној одбрани), Сједињене Америчке Државе „покушавају да пребаце кривицу на Русију, која наводно крши своје обавезе“, истакао је генерал.
„Реална слика је следећа. Од 2000. године позивамо Американце да прекину праксу употребљавања ракета-нишана које имитирају балистичке ракете средњег и кратког домета приликом тестирања система противракетне одбране, што је забрањено Споразумом“, подсетио је Герасимов.
Осим тога, према његовим речима, у Румунији и Пољској су распоређени универзални лансери МК-41 који могу да лансирају крстареће ракете средњег домета, „што директно крши обавезе према Споразум о ликвидацији ракета“. Постоје и други проблеми о којима је Русија „више пута говорила својим америчким колегама“, нагласио је Герасимов.
„С обзиром да се у сали налазе званични представници страних војних министарстава, желео бих да преко вас пренесем вашим лидерима да уколико Споразум о ликвидацији ракета буде раскинут, то неће остати без одговора са наше стране“, прецизирао је Герасимов.
„Ви као војни стручњаци треба да схватите да неће територија Сједињених Америчких Држава, већ земље у којима су распоређени амерички ракетни системи бити објекти контранапада Русије“, рекао је он.
Активност САД усмерена је на очување своје доминантне улоге у свету и искључивање других земаља из конкуренције, ова активност представља један од главних деструктивних фактора који отежавају међународну ситуацију, изјавио је Герасимов.
Он је напоменуо да управо у ове сврхе Вашингтон и његови савезници предузимају свеобухватне, усаглашене мере за обуздавање Русије и дискредитовање њене улоге у међународним питањима.
Герасимов је додао да је завршено стварање чврстог радарског поља близу граница Русије, што гарантује откривање балистичких ракета из свих праваца.
Сједињене Америчке Државе избегавају одређене одредбе Споразума о стратешком офанзивном оружју (СТАРТ 3), што омогућава Вашингтону да уколико буде потребно у најкраћем року повећа број нуклеарних бојевих глава за више од 1.200 јединица, изјавио је начелник Генералштаба.
„Нажалост, наши амерички партнери су током две године вршили поновно опремање дела свог стратешког офанзивног оружја (четири лансера на 14 подморница типа „Охајо“ и 41 ТБ В-52Н) и једнострано их искључили из евиденције према Споразуму. То им даје могућност да у најкраћем могућем року повећају потенцијале својих стратешких офанзивних снага и повећају број бојевих глава за више од 1.200 јединица“, рекао је он.
Истовремено је Герасимов нагласио да је Русија у потпуности испунила своје обавезе из овог споразума. Генерал је изразио наду да ће америчка страна конструктивно приступити решавању проблема и наставити дијалог о продужетку Споразума СТАРТ 3.
Русија у условима растућег присуства НАТО-а на својим границама и изградње елемената противракетне одбране предузима све реципрочне мере за војну безбедност, навео је руски генерал.
„Као одговор на наводно све већу претњу од Русије повећава се војно присуство НАТО-а на нашим границама. У источноевропским земљама се повећава број приоритетних снага ангажовања, граде се елементи противракетне одбране, припремају напредни аеродроми, унапређује се логистика прекограничног војног транспорта и ствара се систем благовременог складиштења оружја и имовине. У овим условима ми предузимамо све неопходне контра-мере како бисмо осигурали војну безбедност државе“, закључио је Герасимов.
Извор: rs.sputniknews.com