Десантни брод америчке ратне морнарице „Форт Макхенри“ у саставу 22. поморске експедиционе групе пролази кроз Дарданели у Црно море, саопштила је прес-служба америчке Шесте флоте на свом налогу на Твитеру
Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова изјавила је да такве изјаве „нису помирљиве природе и нису усмерене на зближавање ставова унутар украјинског друштва“.
„Слање Форт МакХенрија“ у Црно море потврђује нашу колективну одлучност за безбедност Црног мора и јачање односа са нашим савезницима и партнерима у региону“, саопштила је Шеста флота.
Раније је специјални изасланик САД за Украјину Kурт Волкер рекао да Вашингтон мора да размотри могућност повећања свог присуства у Црном мору. Осим тога, он је изјавио да не искључује могућност додатних испорука смртоносног оружја Украјини!
#USSFortMcHenry (LSD 43) & embarked elements of the 22nd Marine Expeditionary Unit (MEU), has begun its north-bound transit of the Dardanelles Strait, en route to the Black Sea #US6thFleet #Power4Peace pic.twitter.com/jTqF64i8e1
— U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet (@USNavyEurope) January 6, 2019
Према речима портпарола Kремља Дмитрија Пескова, односи Москве и Вашингтона постали су жртва провокације коју су украјинске власти организовале у Kерчком мореузу.
Пловидба у мореузима Босфор и Дарданели регулисана је Kонвенцијом из Монтроа из 1936. године.
American warship with hundreds of Marines heading to Black Sea for “routine” operations, U.S. Navy says. Last year, six U.S. warships made similar passage. Russia continues to hold 24 Ukrainian sailors, former U.S. Marine
— Lucas Tomlinson (@LucasFoxNews) January 6, 2019
У миру, црноморске силе имају право да кроз мореузе спроводе ратне бродове који су о томе претходно обавестили власти Турске. За нецрноморске земље постоји низ ограничења. Турска може да затвори мореузе само у случају рата, и то за све зараћене стране.
Извор: rs.sputniknews.com/c6f.navy.mil