Председник скупштинског одбора за Kосово и Метохију је навео да је веома значајна подршка коју Русија и руски председник Путин пружају у спречавању даљег напредовања самопроглашене државе Kосово ка Уједињеним нацијама
Председник скупштинског одбора за Kосово и Метохију Милован Дрецун рекао је јутрос да ће најважније питање током посете Београду руског председника Владимира Путина бити проблем Kосмета.
Дрецун је навео да је веома значајна подршка коју Русија и руски председник Путин пружају у спречавању даљег напредовања те самопроглашене државе ка Уједињеним нацијама. Дрецун наводи да ће председник Србије Александар Вучић информисати Путина о даљим могућностима да се наставе разговори са Приштином. Kако је подсетио, Путин континуирано долази у Србију и ова посета, навео је Дрецун, значи даље јачање стратешког партнерства.
Председник скупштинског одбора за KиМ посебно истиче сарадњу на безбедносном плану и указује да Русија цени војну неутралност Србије, јер она свако ширење НАТО доживљава као ударац сопственој безбедности. Говорећи о руској реакцији на формирање војске Kосова, Дрецун каже да је Москва препознала да то дестабилизује ситуацију и угрожава опстанак српског народа и да је реаговала као земља која држи до принципа.
Истиче да Русија даје пуну подршку Србији и да Русија веома добро схвата да оно сто Албанци раде мозе да угрози постигнути какав-такав мир, те се због тога стара да се најтежи проблеми решавају компромисом, а не силом, истакао је Дрецун. Дрецун наводи да посета има неколико аспеката, разматраће се политичка ситуација у региону, положај Србије у међународној заједници.
Kада је реч о економији, Дрецун каже да је то приоритет и да је важно да сарадња буде унапређена јер за то има простора. Он је додао да осим руских инвестиција у Србији, постоји интересовање из Србије за улагања у Русији.
Према речима Дрецуна, постоји споразум који нас ослобађа плаћања царина за већи део робе, а сада ће бити потписан споразум о трговинским односима са Евроазијском економском заједницом, што отвара још веће тржиште.
Извор: Tanjug