Амерички дрон који су срушиле иранске снаге, најнапреднија је беспилотна летелица коју америчке ваздушне снаге тренутно користе, бар јавно.
Тај дрон је модел РQ-4А Глобал Хаwк, специјализован за велике висине и издржљивост, и посебна је верзија намењена за програм Поморског надзора широког подручја (БАМС), пише специјализовани амерички портал Дефенсе Пост.
Не ради се о борбеном, већ о шпијунском дрону који прикупља информације с велике висине, често са ивице територије противничке државе. Дронови типа РQ-4 носе низ напредних електро-оптичких, радарских и електроничких сензора за прикупљање обавештајних података.
Штавише, срушени дрон био је само један од неколико прототипова који су произведени пре него што је модернизован и масовно произведен у верзији РQ-4Б. Још један наследник РQ-4 модела је МQ-РЦ Тритон, којим се користи америчка морнарица, а у почетку се погрешно мислило да је срушен управо тај модел.
Портпарол америчког Генералштаба Билл Урбан објаснио је у изјави о рушењу ове беспилотне летјелице да је њена сврха “пружање обавештајних података у стварном времену, мисија надзора и извиђања широм пространих океанских и обалских подручја”.
А ово је први амерички дрон тог типа који је икад срушен. Из тога, као и из податка да је дрон Глобал Хаwк скупљи и од најнапреднијег америчког борбеног авиона Ф-35А Лигхтнинг ИИ Јоинт Стрике Фигхтер, јасно је да се ради о много озбиљнијем инциденту него што се то на први поглед чини.
Амерички званичник рекао је ЦНН-у да је приближна цена РQ-4А Глобал Хаwка 110 милиона долара. Бусинесс Инсидер, пак, пише, позивајући се на податке Америчког морнаричког института из 2015., да један овакав дрон кошта око 123 милиона долара. Поређења ради, већ споменути ловац Ф-35А стоји 89 милиона – пуна 34 милиона долара мање.
“Ово није потрошни дрон на чији ће губитак САД само слегнути раменима”, коментирала је на Твитеру Улрике Франке, стручњак за дронове из Европског већа за спољне односе.
Обавештајни аналитичар за наоружање Фабиан Хинц такође је за Њузвик нагласио како овај дрон “није ситни Предатор”, алудирајући на много мањи и јефитнији наоружани амерички дрон који се навелико користи у америчком такозваном “Рату против тероризма” од 2001. до данас. “РQ-4А је један од највећих и најскупљих дронова које САД има”, додао је.
Али оно што је за америчке снаге још болније од финанцијског губитка је то што је и њихова претпоставка о отпорности оваквих летелица пала у воду заједно са самим дроном. Наиме, како је објаснила Франке, Глобал Хаwк је дизајниран с идејом да буде отпоран на добар део противваздушне обране, односно да лети изнад њеног домета.
РQ-4 Глобал Хаwк лети изнад 20 хиљада метара висине, што значи да га је могао срушити једино софистицирани ракетни систем земља-ваздух навођен радаром, а не неки противваздушни пројектил испаљен с рамена и навођен топлотом, пише Дефенсе Пост.
Иран такође тврди да је Иранска револуционарна гарда срушила дрон помоћу унапређене верзије противваздушне система Хордад, који може детектовати мете на удаљености од 150 километара и срушити их на удаљености до 50 километара и на висини и до 25 километара. Будући да Глобал Хаwк нема “стелт” технологију (невидљивост за радар) ни противмере за ракетни напад, рањив је за противваздушне системе који могу да погоде мете на тој висини.
Што се разлога самог рушења дрона тиче, Иран, подсећамо, тврди да има “необориве доказе” да је америчка летелица у тренутку када је срушена била у иранском простору, а да су њени делови пали у иранске територијалне воде. Притом је ирански министар спољних послова Мухамад Џавад Зариф објавио и илустрацију с наводним координатама локације на којој је дрон срушен. Али САД тврди да је то био “неиспровоциран напад на америчку опрему за праћење у међународном ваздушном простору”, а сами су објавили и карту с рутом лета дрона и координатама на којима је срушен.
Глобал Хаwк дронови имају више од 250.000 сати лета од 2001. у мисијама у Ираку, Авганистану, Северној Африци и азијско-пацифичком региону, јавио је њихов произвођач, компанијом Нортхроп Грумман, који тврди и да овај дрон може да лети више од 24 сата и надзирати више од 100.000 квадратних километара – “подручје величине Иллиноиса”.
Тренутно су врло активни у Персијском и Оманском заливу, где првенствено у близини иранске провинције Хормозгана надгледају иранске војне активности, комуникације и распоред, односно стање приправности иранске противваздушне одбране. Како пише Дефенсе Пост, ови шпијунски дронови у овом су тренутку кључни за прикупљање доказа о улози Ирана у минирању танкера у Оманском заливу.
Извор: Курир.рс/Индеx.хр