Свет

АЛБАНЦИ У НЕВЕРИЦИ: Чека се потврда Доналда Трампа

Порука сина председника Америке Доналда Трампа Јуниора да би САД могле да повуку војску са Косова и Метохије показује да време ради за Србију, док се, истовремено, косовски премијер Аљбин Курти нашао у позицији, која је честа у шаху – да губи већ добијену партију. Ипак, чека се и коначна реч тате.

Доналд Трамп Јуниор сложио се са наводима америчког сенатора Дејвида Пердјуа да би САД требало да преиспитају своје присуство на Косову ако Приштина не укине таксе на робу из Србије и БиХ.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Трамп Јуниор је на Твитеру написао:

„Слажем се. На Косову је наших 650 војника. Време је да се врате“.

Претходно је на наводе Пердјуа на тој друштвеном мрежи ретвитовао и специјални изасланик Сједињених Америчких Држава за преговоре Београда и Приштине Ричард Гренел.

Пердју је на свом Твитер налогу написао да, ако Приштина није потпуно посвећена миру, САД треба да преиспитају своје присуство на косовској територији.

Објава из Америке: Курти губи партију шаха

Преговори о Косову и Метохији су већ више годину дана закочени, пре свега кривицом Приштине која избегава да испуни оно на шта се обавезала Бриселским споразумом, каже за Спутњик историчар Саша Адамовић, добар познавалац америчких политичких прилика.

Адамовић додаје да косовски Албанци изврдавају преговоре Београда и Приштине „у нади да ће Трамп изгубити следеће изборе“ и да ће на место његове доћи њима наклоњенија америчка администрација.

Приштина, што се види по потезима новог председника тзв. владе Косова Аљбина Куртија, покушава да купи време и да сачека промену у Белој кући, истиче Адамовић.

„Мислим да се Курти у много чему вара и да му се дешава нешто што је иначе чест феномен у шаху, а то је да играте партију у којој имате добијену позицију али никако да одиграте победнички потез после ког би се противник предао. Зато се дешава да изгубите предност у партији, али без обзира на то, не желите да прихватите реалност већ настављате да форсирате и онда правите грешку и губите партију. Мислим да се тако нешто управо дешава у глави Аљбина Куртија и других косовских политичара који не схватају да је некад добијена партија претворила се у нешто што се не може добити“, каже Адамовић.

Време ради за Србију

Очито је да су се многе важне ствари промениле у америчкој политици доласком Доналда Трампа на чело САД 2016. године, што је изазвало тектонске промене не само у светској него и у америчкој унутрашњој политици, оцењује наш саговорник.

Објава Трамповог сина веома је важна, пошто знамо колико његова породица има важну улогу у обликовању америчке политике, тако да сад први пут чујемо оно што смо желели да чујемо све ове године кад је реч о решавању косовског проблема, истиче Адамовић.

​Изјава сенатора Пердјуа, који важи за Трамповог лојалисту, као и коментари те изјаве Ричарда Гренела и Доналда Трампа Јуниора значе неку врсту преиспитивања америчке политике кад је у питању решавање косовског проблема, што значи да у овом тренутку време ради за Србију, сматра Адамовић.

„Србија би требало да своју политику формулише као с једне стране активну, а са друге као стрпљиву, да јача своје економске и војне потенцијале и да чека повољан тренутак за решавање косовског проблема. Да ли ће се то догодити ове, следеће или неке наредне године у овом тренутку то и није толико важно, јер историја није трка на сто метара, већ маратон у коме побеђују најиздржљивији, најспособнији и најспремнији. Али Србија баш због тога што су се радикално променили међународни односи мора да буде спремна да у сваком тренутку питање косовског проблема реши на најбољи могући начин у складу са својим националним интересима“, каже Адамовић.

Србија се спрема за повратак војске на Косово

Он наглашава да је изјава Пердјуа, са подршком Гренела и коментаром млађег Трампа нешто је што је Србија годинама ишчекивала.

Међутим, упозорава Адамовић, Србија још није победила у „новом косовском боју“ јер Трампова администрација још води борбу на свим фронтовима против „вашингтонске мочваре“, односно америчке „дубоке државе“.

Уз то, званични Вашингтон на Косову и Метохији има двојицу преговарача, а поред Гренела, који је лојалан Трампу, ту је и преговарач „дубоке државе“ Метју Палмер који заједно са својим компањонима попут Данијела Сервера ниподаштава сваки напредак у преговорима који постигне Гренел, сматра наш саговорник.

„Било би добро да Србија буде спремна, у складу са Резолуцијом 1244, кад се, или ако се амерички војници повуку са Косова и Метохије, да тамо пошаље својих 999 војника и полицајаца, што никад није било реализовано“, закључио је Адамовић.

Извор: sputniknews.com

СРБИЈА

РУСИЈА

ПРАВОСЛАВЉЕ