У Европи најтежа ситуација је у Италији где је у недељу преминуло 368 особа, што је највећи број смртних случајева до сада, а укупно је страдало 1.809
Од новог корона вируса до сада је широм света преминуло више од 6.400 особа, док је више од 160.000 заражено.
Вирус је присутан на свим континентима осим Антарктика, а многе земље су као меру предострожности и спречавања ширења вируса увеле затварање граница.
У САД оболело је 3.482 особа, док је 65 преминуло, преноси ЦНН.
У Европи најтежа ситуација је у Италији где је у недељу преминуло 368 особа, што је највећи број смртних случајева до сада, а укупно је страдало 1.809, преноси Ројтерс.
У тој земљи оболело је 24.747 особа.
Одмах за њом по бројности случајева су Шпанија и Француска, где је заражено 7.753, односно 5.423 особа.
У Шпанији је од Ковид-19 преминуло 288, а у Француској 127 особа.
КОНТЕ: СПРЕМНИ СМО ДА ДАЉЕ ИНТЕРВЕНИШЕМО, МЕРЕ НИСУ ДОВОЉНЕ
Италијанска влада је спремна да понови интервенише, с обзиром на то да досадашње мере нису довољне да подрже предузећа и домаћинства погођена епидемијом корона вируса, изјавио је данас премијер Италије Ђузепе Конте.
„Досадашње мере нису довољне. Штета изазвана крона вирусом биће озбиљна и широка. Потребан нам је прави план реконструкције“, рекао је Конте у интервјуу за Коријере де ла сера.
Истичући да после корона вируса ништа неће бити као пре, он је казао да морају да се преправе правила трговине и слободног тржишта, преноси Ројтерс.
Влада је раније саопштила да ће економска подршка износити 25 милијарди евра, а очекује се да ће на данашњој седници бити одобрене нове мере за подршку предузећима и породицама.
„Одговорићемо прописима којима ће нашој економији бити омогућено да се суоче са ценом ванредног стања. Спремни смо да, као је неопходно,поново интервенишемо да бисмо поново покренули земљу“, навео је Конте.
Додао је да су неопходне даље забране, али да је важно да се постојеће стриктно поштују.
„Научници кажу да епидемије још није достигла врх, па ће ове недеље бити најризичније и потребан је максималан опрез“, рекао је Конте и објаснио да ће резултати рестрикција бити видљиви у наредних неколико недеља.
Италија је друга најугороженија земља у свету после Кине у којој се вирус појавио.
БРОЈ СЛУЧАЈЕВА У ТУРСКОЈ СКОЧИО ЗА 12, УКУПНО 18
У Турској је потврђено 12 нових случајева корона вируса, чиме је укупан број заражених порастао на 18, што је највећи дневни скок од када је у тој земљи прошле недеље откривен први оболели, саопштио је данас министар здравља Фахретин Коца.
Коца је прецизирао да су два од нових 12 случајева повезана са првим оболелим, седам их је допутовало из Европе, а три из САД, преноси Ројтерс.
Турска је у среду постала последња велика светска економија која је пријавила епидемију.
Влада је од тада предузела мере са заустави ширење вируса, међу којима је жатварање школа и факултета, одржавање спортских догађаја без присуства публике и забрана летова у многе земље.
Хиљаде муслимана који су се вратили са ходочашћа у Саудијској Арабији стављене су јуче у карантин, а министарство унитрашњих послова је саопштило да ће од данас бити затворени барови и ноћни клубови.
БРОЈ ИНФИЦИРАНИХ У АУСТРИЈИ СЕ ПРИБЛИЖАВА 1.000
Број инфицираних корона вирусом у Аустрији наставља да значајно расте и јутрос се приближио бројки од 1.000.
Према Министарству здравља, тренутно је 959 особа позитивно тестирано на корона вирус.
Од првих обољења, крајем фебруара, у Аустрији је спроведено 8.490 тестирања на корона вирус.
Посматрано по покрајинама, у Тиролу и даље има највећи број инфицираних, који износи 254, а који је мерама потпуне обуставе јавног живота у том делу Аустрија заустављен, док је је у Горњој Аустрији број порастао на 196.
Затим следи Доња Аустрија са 150, Беч 122, Штајерска 111, Форарлберг 55, Салцбург 54, Бургенланд 10 и Корушка са 7 случаја.
ДРУГА ЖРТВА ВИРУСА КОРОНА У АУСТРИЈИ
У Аустрији је током ноћи преминула једна жена услед обољења од корона вируса.
Жена је из покрајине Штајерска и рођена је 1944. године.
Она се налазила на стационарном лечењу и имала је више других обољења.
Ово је друга жртва корона вируса, уз једну особу која је током викенда преминула, а за коју се сумња да је била заражена корона вирусом.
АУСТРИЈА У НАЈГОРЕМ СЦЕНАРИЈУ ДО 1. АПРИЛА 18.000 ОБОЛЕЛИХ
Уколико број инфицираних корона вирусом буде наставио да расте на исти начин, за две недеље прети најгори сценарио, којег се Аустрија боји.
Актуелни тренд показује да инфекције дневно расту за више од 30 одсто.
Уколико не дође до успоравања ширења, прети оно на шта од почетка упозорава аустријски канцелар Себастијан Курц, а то је да већ до 1. априла у Аустрији број оболелих достигне 18.000.
Таква бројка прети да доведе до краха здравствени систем Аустрије.
Наиме, према проценама било би, у том тренутку, потребно 3.000 кревета у интензивној нези, а Аустрија их тренутно нема ни 2.000.
Мере рестрикције које је увела влада имају за циљ да успоре ширење, јер сваки проценат мањег ширења значи огромно растерећење.
Ако би проценат нових инфекција пао на 20 одсто дневно до поцетка априла би било 15.000 оболелих, а то би смањио и број оних којима је потребна интензивна нега на ниво који могу да покрију болнице.
Према најгорем сценарију је претпоставка да ће се између 60 и 70 одсто становништва Аустрије заразити.
Такав сценарио би значио да би, на врхунцу обољења, који се очекује крајем маја, два милиона становника било инфицирано.
Смањење социјалних контаката за 10 досто умањио би тај број на 1,2 милиона, а смањење од 30 одсто контаката становништва умањио би „пик“ на 360.000.
Извор: Тањуг