Превенција Кад уђете у кућу, пресвуците се, а кесе у којима је била храна баците.
Многи грађани Србије, иако им је јасно како се корона вирус преноси, ипак не знају шта прво да раде када отворе врата свог стана или куће по повратку с посла или из продавнице.
То су, осим уколико имате госте који још не знају да у себи носе вирус, критични тренуци за унос ковида-19 у свој дом.
Инфектолог проф. др Жарко Ранковић, главни координатор за спровођење мера у борби против короне у Нишу, каже да сви који могу да раде од куће, то и учине, а посебно ризичне групе становништва – кардиоваскуларни болесници, особе које болују од малигних болести и дијабетеса. Али без обзира на то, не само они већ и остали грађани морају да иду на пијацу и продавницу у набавку.
– Одакле год да сте се вратили, прво је да, чим уђете у стан или кућу, одмах изујете обућу. Обујте кућне папуче и изнесите јакну или капут на терасу. Потом идете одмах у купатило и перете руке чврстим сапуном 20 секунди под топлом водом. Затим је добро да се пресвучете, да обучете кућну одећу. Никако се не љубите и не грлите с децом и осталим укућанима – каже Ранковић.
Уколико сте кренули на пијацу или у продавницу, додаје, веома је битно да држите одстојање од прве особе до себе више од једног метра:
– И ту важи правило да нема грљења, поздрављања, руковања и љубљења с познаницима и пријатељима које сте тамо срели. У продавницама држите одстојање, а намирнице које сте донели кући спустите у кесама на под предсобља, поновите читав онај поступак који смо описали при доласку кући, а потом храну, воће и поврће извадите из кеса, сложите где стоје, а те кесе баците – каже он.
Како проф. др Ранковић саветује, битно је да се дезинфикују све кваке у становима и кућама, посебно оне од улазних врата.
– Чешће дезинфикујте и столове, радне површине у кухињи. Исто тако, усисавајте и рибајте подове. Водите рачуна о хигијени. Уколико осетите симптоме, а знате да сте били изложени коронавирусу јер сте били у контакту с неким ко је дошао из жаришта заразе или био у контакту с неким ко је био изложен вирусу, јавите се на број телефона Министарства здравља или института за јавно здравље у свом граду или месту – казао је он.
Степениште
НЕ КОРИСТИТЕ ЛИФТОВЕ
Проф. Ранковић каже да сви који живе у зградама избегавају да се возе лифтом:
– Осим што је пењање и силажење степеницама корисно за здравље, можете да избегнете сусрет с вирусом у лифту.
За више информација о корона вирусу можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић–Батут“ (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.
Извор: Srbijadanas.com/Курир