Константни раст температуре мора у Мексичком заливу могао би довести до повећаног броја опасних олуја и појаве урагана у наредних неколико месеци, упозоравају стручњаци.
Последњи извештај метеоролога Метјуа Капуција из „Вашингтон поста“ изазвао је узбуну због иобјаве да је температура воде у Мексичком заливу за три степена Целзијуса виша од просечне.
Он је напоменуо да је 2017. година, кад су услови били слични данашњим, била надпросечна по броју торнада, и тада је тексашку обалу Мексичког залива погодио ураган 4. категорије „Харви“.
И Бен Нол, метеоролог новозеландског Националног института за водена и атмосферска истраживања такође је скренуо пажњу на раст температуре мора у Мексичком заливу, неколико дана пре Капучијевог извештаја.
Капучи је објаснио да су тексашки градови Бронсвил, Корпус Кристи и Хјустон имали рекордно топао март месец, као и и Њу Орлинс у Луизијани, Мобил у Алабами и неколико градова на Флориди.
„Просечне температуре морске површине у Мексичком заливу биле су знатно више у последњих неколико година, али су још више нагло порасле у последњих неколико месеци“, објаснио је Капучи.
Топлија вода снабдева атмосферу додатном топлотом и влагом и ствара енергију да „подигне џепове топлог ваздуха изнад хладнијих слојева“, објаснио је он.
„То, у теорији, фаворизује јаче и раширеније пљускове и грмљавинске олује и помало повећавају шансе за појаву урагана“, оценио је Капучи.
Осим тога, топлије температуре воде повећавају шансе за тропске циклоне, али према истраживачу урагана Филипу Клоцбаху са државног Универзитета у Колораду то није толико важбе кад је реч о евентуалној појави урагана.
Упркос упозорењу, Капучи је закључио да је тешко прогнозирати шта ће олујне сезоне донети Сједињеним Државама. Истовремено, температура површине мора у Мексичком заливу су стварни фактор због ког се „одређени догађаји вероватније догађају и/или постају интензивнији него што би били иначе“.
Извор: rs.sputniknews.com