Чињеница да предсједник Милановић у Црну Гору путује ратним бродом „Омиш“ Хрватске ратне морнарице јасна је политичка порука, сматра хрватски „експерт“ Давор Ђенеро, често цитиран у режимским медијима
Порука таквог доласка (ратним бродом) упућена је Црној Гори као НАТО савезници. Хрватска разуме да је Црна Гора у тешкој ситуацији, а да притисак Србије (и иза њених леђа Русије) никад није био овако отворен. Хрватска је вероватно најсвеснија међу савезницама, да је обвезана Чланом 5. Атлантске повеље савезници прискочити у случају војне претње и напада на њен суверенитет, казао је за Портал Аналитику.
Притом, додаје он, та порука није везана уз поменуто и још увијек недефинисано гранично питање на улазу у Боку. Можда тај кратки пут од Цавтата, родног места и хрватског и црногорског правног ауторитета Балтазара Богишића, до Тивта, вероватно није нити асоцијација на путовања Јосипа Броза „Галебом“.
Порука таквог доласка упућена је Црној Гори као НАТО савезници. Хрватска разуме да је Црна Гора у тешкој ситуацији, а да притисак Србије (и иза њених леђа Русије) никад није био овако отворен, сигуран је Ђенеро.
Хрватска је вероватно најсвеснија међу савезницама, да је обвезана Чланком 5. Атлантске повеље савезници прискочити у случају војне претње и напада на њен суверенитет.
Хрватска је након приступања НАТО савезу гласно понављала као, да је деведесетих била чланица НАТО савеза, не би било ратне агресије, а сада подсећа треће земље, односно трећу земљу, да та сигурност пред спољним угрожавањем суверенитета припада и Црној Гори.
Хрватска с великим симпатијама гледа на политику црногорске администрације. У Загребу се јасно разуме да је политичко вођство Црне Горе пројект независне државе покренуло тек онда кад је, након атентата на премијера Ђинђића, постало извесно да демократска транзиција унутар државног савеза Србије и Црне Горе једноставно није могућа, а све што се након те одлуке одвијало у Црној Гори, у Хрватској је наилазило на снажну подршку.
– Хрватска је разумела да су Црној Гори задани тешки услови за проглашење независности, с врло високим прагом успешности референдума. Међутим, Хрватска је Уставом из 1990. сама себи задала још строжије услове. У Црној Гори предусолв за успех референдума 2006. било је да на њега изађе најмање 50% уписаних бирача, и да за самосталност гласа 55% изашлих на изборе, а Хрватска је као критериј успеха референдума 1991. о независности прописала да на њему за независност гласа више од 50% свих уписаних бирача – казао је између осталог за Портал Аналитиу.
Извор: ИН4С.нет