У ПОПОДНЕВНИМ сатима 22. маја, посада оперативно-тактичког комплекса Искандер-М ударила је на аеродром Авијаторскоје код Дњепропетровска.
Мета је био ловац МиГ-29 украјинског ваздухопловства, који, како руски извори тврде, украјинске оружане снаге редовно користе за бацање контролисаних прецизних бомби ЈДАМ и ХАММЕР.
Извиђање и пренос координата вршио је беспилотна летелица Орлан-10. Четири оближња цивилна авиона Јак-40 су такође била на удару Искандера.
ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК
Добивши прецизно навођену муницију од САД и Француске, украјинска авијација је поново почела да представља опасност за руске снаге. Стога је употреба скупе балистичке ракете 9М723 за уништавање времешног МиГ-а била више него оправдана.
Ruske trupe su juče, oko 14 časova, izvele udar na deo međunarodnog aerodroma Dnjepar pomoću operativno-taktičkog raketnog sistema Iskander. Usled udara uništen je putnički avion Jak-40, a oštećen lovac MiG-29. pic.twitter.com/wwtOpNM1Ib
— Oruzje Online (@oruzjeonline) May 23, 2024
Напомињемо да је ова група МиГ-29 већ нападнута 19. априла ове године. Тада су Оружане снаге Русије употребиле ракету Искандер-М ОТРК са касетном бојевом главом.
Око 40 МиГ-29А, МиГ-29С, МиГ-29МУ1 и МиГ-29МУ2 било је у служби кијевских снага пре почетка руске операције у Украјини пре више од две године. Прошле године Украјина је такође добила најмање 27 МиГ-29Г и МиГ-29АС из Пољске и Словачке.
Руска војска је оборила добар део од ових ловачких авиона или их уништила на земљи. Међутим тачан број се не зна.
Упркос бројним надоградњама и фантастичним перформансама, ове авионе стижу године, те више нису толико ефикасни. Није познато ни колико је МиГ-ова 29 тренутно у служби украјинског вадухопловства.
МИГ-29 УКРАТКО
Совјетски/руски вишенаменски ловац пресретач МиГ-29, познат и као “Фулцрум” према НАТО ознаци, је први пут полетео 1977. године. МиГ-29 је првобитно дизајниран као пресретач, али је касније модификован за различите улоге, укључујући ваздушну борбу, блиску подршку и извиђање.
Двомоторни авион с високом маневарском способношћу. Има делта крила и носи два мотора Климов РД-33 смештена са стране трупа, МиГ-29 остаје један од најчешћих борбених авиона на свету. Током година његове масовне производње произведено је 1600 авиона.
МиГ-29 је био у служби не само у совјетским земљама, већ и у земљама НАТО-а али и остатку света. Суперсонични и изузетно маневарски МиГ-29 има јединствен дизајн интегрисаног кола који не дели авион на труп и крила. Има низ електронских система за откривање и ометање непријатељских сигнала.
Оквир авиона се састоји од глатких прелаза са класичним бочним зидовима само у носу. Поседује трослојни кокпит с високом видљивошћу и дизајном који олакшава рад пилота. МиГ-29 је опремљен радаром Н-019 или Н-010, зависно од варијанте.
МиГ-29 је дизајниран за уништавање свих врста ваздушних циљева вођеним ракетама и ваздушном топовском ватром у тешким временским условима, укључујући и у условима сметњи, као и за уништавање копнених циљева коришћењем невођеног оружја у условима смањене видљивости.
Извор: oruzjeonline.com