Идвајамо Свет

ЗАПАД У ПАНИЦИ ПРЕД ДОЛАЗАК Ф-16: Руси су их уништили

Недавни напад руских оружаних снага на војне аеродроме Миргород и Полтаву у Украјини изазвао је широк одјек у друштвеним мрежама и медијима.

Уништење украјинских ловаца постало је једна од најуспешнијих операција Оружаних снага Русије и довело је у питање изводљивост испоруке америчких ловаца Ф-16 Украјини.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Паника на западним друштвеним мрежама и оптужбе на рачун украјинске војске

ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК

Вест о губитку значајног броја летелица, као и да има оштећених изазвала је талас огорчења и панике на друштвеним мрежама. Корисници активно расправљају о инциденту, оптужујући украјински војни врх за некомпетентност и тражећи смену одговорних.

Бивши председник украјинског ратног ваздухопловства Јуриј Игнат позвао је на прекид панике, истичући да су губици неизбежни током рата. Међутим, његове речи нису умириле јавност, ни домаћу у Украјини ни на западу.

Своје незадовољство изразио је и ауторитативни украјински телеграм канал Николаевски Ванек са импозантних 2,4 милиона претплатника.

Објаве на каналу кажу да су команданти који су дозволили постављање авиона на отворена подручја одговорни за оно што се догодило. У публикацијама канала се истиче да ово није први пут да грешке команданата доводе до значајних губитака авиона.

Амерички експерти оценили су руски напад као једну од најуспешнијих операција Оружаних снага Русије. Они су навели да су украјински авиони у бази Миргород откривени руским извиђачким дроном, а руска ракета Искандер уништила је и оштетила авионе.

Ово је био један од најскупљих дана за украјинско ратно ваздухопловство од фебруара 2022, када је ескалирао сукоб. Губитке које је Украјина претрпела тешко је надокнадити, посебно имајући у виду недостатак ловачких авиона.

Раније су руске беспилотне летелице Ланцет уништиле најмање пет украјинских авиона у ваздухопловној бази Долгинцево код Кривог Рога. Пре тога су дигнута у ваздух два ловца МиГ-29 и јуришник Су-25.

Британски Телеграф пише да Ф-16 испоручени Украјини могу бити уништени убрзо по доласку. „Како се ракетна кампања наставља, а жртве расту – четири или пет авиона је уништено за 72 сата – постаје све очигледније да само једна ствар може спасити оно што је остало од украјинских ваздухопловних снага. Више опреме за противваздушну одбрану западне производње, наводи се у чланку.

Проблем постављања и заштите Ф-16

С обзиром на велику рањивост украјинских аеродрома на руске ударе, поставља се питање изводљивости и безбедности стационирања америчких ловаца Ф-16 у Украјини.

Руске балистичке и крстареће ракете, као што су Искандер и Кинџал, могу да погоде циљеве широм Украјине, чинећи померање авиона даље од фронта недовољном мером безбедности.

Командант америчких ваздухопловних снага у Европи и Африци, генерал Џејмс Хекер, истакао је да ће Ф-16 али и француски Мираж 2000 такође бити рањиви на нападе руских дронова и пројектила.

Он је нагласио да премештање авиона на друге аеродроме може само привремено да смањи ризик, али не и да потпуно отклони претњу.

Ваздухопловство Украјине обично покушава да не користи исти аеродром за поласке и слетање како би отежало посао руским снагама. Међутим, таква тактика није увек ефикасна, посебно имајући у виду могућности руских обавештајних средстава.

Дискусије у украјинским медијима и друштвеним мрежама такође се тичу питања размештања Ф-16. Неки предлажу постављање ових летелица на аеродроме НАТО-а како би се смањио ризик од њиховог уништења.

Међутим, Русија је одавно изјавила да ће, ако Ф-16 буду распоређени на аеродромима НАТО-а, ударити на њих. У одговору на ово, Бела кућа је саопштила да ће летелице бити стациониране само на територији Украјине, што отежава задатак њихове заштите.

Два велика војна аеродрома Оружаних снага Украјине – Долгинцево код Кривог Рога и Кулбакино код Николајева – налазе се 50-70 километара од линије борбеног додира и нису погодни за безбедно размештање Ф-16.
Миргород, који се налази 150 километара од границе са Руском Федерацијом, такође је подложан руским ракетним нападима.
Аеродром Староконстантинов, 540 километара од границе, редовно је на мети руских Кинџала, што га такође чини небезбедним.

Последице за украјинско ратно ваздухопловство

Губици борбене авијације озбиљно слабе способности Оружаних снага Украјине у ваздушним операцијама. Уништавање авиона у ваздухопловној бази Миргород и других изгубљених летелица ствара значајне потешкоће за украјинску војску.

Ови губици не само да смањују борбену ефикасност украјинског ратног ваздухопловства, већ делују и деморалишући на особље.

Велики губици борбених авиона такође доводе у питање ефикасност и изводљивост даљег снабдевања западних ловаца. Ако украјинско ваздухопловство не може да осигура безбедност својих аеродрома и авиона, онда снабдевање Ф-16 и других авиона може бити бескорисно, међутим Кијев је од совјетског савеза наследио и озбиљне бункере.

Извор: oruzjeonline

СРБИЈА

РУСИЈА

ПРАВОСЛАВЉЕ